RAPORT

Wojna na Ukrainie

Premier: Przeciwstawiamy się konsekwentnie kolejnym aktom agresji ze strony Rosji

Premier o agresji ze strony Rosji (fot. Forum/Andrzej Hulimka)
Premier o agresji ze strony Rosji (fot. Forum/Andrzej Hulimka)

Przeciwstawiamy się konsekwentnie kolejnym aktom agresji ze strony Rosji; jesteśmy po stronie ukraińskiej wolności, demokracji, bezpieczeństwa i prawa Ukraińców do suwerennego decydowania o losie swojego narodu - oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Wiceszef MSZ: Nie planujemy w tej chwili ewakuacji placówek z Ukrainy

Polska nie planuje w tej chwili ewakuacji swoich placówek dyplomatycznych z Ukrainy – poinformował w Brukseli, po zakończeniu posiedzenia ministrów...

zobacz więcej

Szef polskiego rządu we wpisie na Facebooku przyznał, że z niepokojem obserwuje „sytuację na Ukrainie oraz reakcje naszych sąsiadów z Niemiec w obliczu zagrożenia ze strony Rosji”.

„Wielkim rozczarowaniem jest m.in. wstrzymywanie zgody Niemiec na dostawę broni z Estonii dla państwa, które przygotowuje się do obrony przed agresorem” – stwierdził.

Jak dodał, realizuje się „czarny scenariusz, przed którym od dawna ostrzegaliśmy”. „Budowa Nord Stream 2, szantaż gazowy Rosji, miliardy zainwestowane przez Putina w Europie, a także pieniądze zainwestowane w byłych polityków i lobbystów dają mu narzędzia do terroryzowania kolejnych krajów Europy” – wskazał premier we wpisie.

„Polska od wielu lat jest zdecydowana w swoim poparciu dla ukraińskiej drogi do integracji z Europą i Zachodem. Przeciwstawiamy się konsekwentnie kolejnym aktom agresji ze strony Rosji, choćby nielegalnemu zajęciu Krymu. I nasz głos jest dzisiaj po stronie naszych sąsiadów z Kijowa. Jesteśmy po stronie ukraińskiej wolności, demokracji, bezpieczeństwa i prawa Ukraińców do suwerennego decydowania o losie swojego narodu. Jesteśmy też po stronie pokoju” – podkreślił Morawiecki.

Premier dodał, że „żadne interesy ekonomicznie i energetyczne żadnego z krajów europejskich nie mogą być traktowane jako powód do agresji wobec naszego Sąsiada”.

Z niepokojem obserwuję sytuację na Ukrainie oraz reakcje naszych sąsiadów z Niemiec w obliczu zagrożenia ze strony...

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Wtorek, 25 stycznia 2022

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej