RAPORT

Wojna na Ukrainie

PO zmieniła zdanie ws. Banasia. „Jest ważne, by został na stanowisku”

Marian Banaś (Fot. PAP/Rafał Guz)
Marian Banaś (Fot. PAP/Rafał Guz)

Dziś sejmowa komisja zajmie się wnioskiem ws. uchylenia immunitetu prezesowi NIK. – Dla interesów państwa ważne jest, by Marian Banaś został na stanowisku – oświadczył poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Poncyljusz. Jego ugrupowanie zupełnie zmieniło narrację ws. Banasia, którego jeszcze kilka miesięcy temu nazywało „przyjacielem gangsterów”.

Nowe ustalenia służb ws. Banasia. Mimo kilku kont rozliczenia poza fiskusem

Pojawił się kolejny wątek w śledztwie dotyczącym prezesa NIK Mariana Banasia. Jak donosi „Rzeczpospolita”, CBA i prokuratura ustaliły, że mimo...

zobacz więcej

We wtorek sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych ponownie zajmie się wnioskiem prokuratury o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prezesa NIK.

Immunitet Banasia


Wśród zarzutów, które prokuratura zamierza postawić Banasiowi, jest podanie nieprawdy w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych. Zdaniem prokuratorów, Banaś miał zaniżyć w deklaracjach podatkowych za lata 2015-20 przychody z dzierżawy kamienicy w Krakowie. Według prokuratury, naraziło to Skarb Państwa na stratę ponad 50 tys. zł z należnego podatku dochodowego.

Jak poinformowali śledczy, Banaś miał też nakłaniać dyrektora Administracji Skarbowej w Krakowie do bezprawnego ujawnienia mu informacji na temat prowadzonych w jego sprawie czynności przez Centralne Biuro Antykorupcyjne i kontroli podatkowej. O to, czy Banaś powinien stracić immunitet, pytany był w radiu RMF FM poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Poncyljusz. Prowadzący program dziennikarz przypomniał, że jeszcze kilka miesięcy temu opozycja nie zostawiała na Banasiu suchej nitki.

Jak opozycja zmieniła front ws. Banasia. [CYTATY]

Kilkanaście zarzutów chce postawić prokuratura prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Marianowi Banasiowi. Urzędnika chroni immunitet. Kwestia...

zobacz więcej

– Najważniejsze jest to, by Marian Banaś przestał być prezesem Najwyższej Izby Kontroli, bo to kompromituje państwo polskie – cytował dziennikarz Borysa Budkę.
B – Grzegorz Schetyna dopytywał, „czy to normalne, że na szefa NIK awansuje człowiek oskarżany o związki z układami mafijnymi, nepotyzmem”, „szefem kurnika zostaje lis”, żartował sobie. No i poseł Tomczyk, wtedy szef klubu, zdaje się, mówił, że „dopóki pan Banaś będzie prezesem NIK, nie można mówić o tym, że mieszkamy w uczciwym polskim państwie”, tylko to też dowcip wyuczony w „republice banasiowej”. Tych cytatów mam całe mnóstwo. Banaś był „gangsterem” i „przyjacielem gangsterów” dla was wtedy. Kim jest teraz? – pytał dziennikarz.

– Święty Paweł też był Szawłem i się nawrócił. To, co robi dziś Banaś, wynika z tego, jak traktował go PiS. W sprawie Banasia będę głosował tak jak koalicja, moim zdaniem dla interesów państwa ważne jest to, żeby Marian Banaś został na stanowisku – odpowiedział polityk.

W jego ocenie o tym, czy prezes NIK powinien zachować swój immunitet, powinien zdecydować sam Marian Banaś.

– Dziś prokuratura to jest Ziobro, który podsłuchuje polityków i prokuratorów. Co nam daje odwołanie Mariana Banasia? To, że powołają przysłowiowego Mejzę do Najwyższej Izby Kontroli? Dzięki temu większa transparentność? Dzięki Banasiowi możemy wiedzieć więcej o funkcjonowaniu np. systemu Pegasus – podkreślał polityk KO.

O tym, jak opozycja zmieniła front ws. Banasia, pisaliśmy tutaj .

Przypomnijmy, zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstw przez Banasia złożyły: Centralne Biuro Antykorupcyjne, Generalny Inspektor Informacji Finansowej, a także posłowie Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska. W zawiadomieniu PO-KO pisano między innymi, że Banaś „uchylał się od opodatkowania przez działanie polegające na wynajmowaniu posiadanej przez siebie nieruchomości” za kwotę „kilkakrotnie niższą niż szacunkowa rynkowa wartość najmu tego typu nieruchomości”, a celem miałoby być „płacenie podatku od niższej kwoty wynajmu”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej