RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szwecja kupuje paliwo jądrowe od Rosji

Kupno paliwa jądrowego od Rosji (fot. Shutterstock/Parilov)
Kupno paliwa jądrowego od Rosji (fot. Shutterstock/Parilov)

Szwedzki państwowy koncern energetyczny Vattenfall kupuje paliwo jądrowe od rosyjskiego Rosatomu. W ten sposób wspiera gospodarkę Rosji mimo napiętej sytuacji politycznej i rosyjskich działań militarnych w sąsiedztwie Szwecji – pisze „Dagens Nyheter”.

Za kilka dni spadną ceny paliw. Daniel Obajtek: W Polsce już mamy najtańsze paliwo w Europie

Premier zapowiedział od 1 lutego obniżkę VAT z 23 do 8 proc. i my będziemy tę podwyżkę szybko implementować. W Polsce paliwo będzie jeszcze tańsze...

zobacz więcej

„Wpuszczanie do naszych elektrowni jądrowych obcego mocarstwa nie leży w naszym interesie, a my jeszcze za to płacimy” – uważa parlamentarzystka rządzącej Szwecją Partii Robotniczej-Socjaldemokraci Laila Naraghi.

Sztokholmski dziennik przypomina, że współpraca Vattenfallu z Rosatomem rozpoczęła się w 2008 r., gdy Rosja zaatakowała Gruzję. Wówczas zdecydowano poszukać dodatkowego dostawcy paliwa jądrowego oprócz francuskiej Arevy oraz amerykańskiego Westinghouse.

Wybór padł na zależną od Rosatomu spółkę Tvel. W 2011 r. podpisano pierwszą umowę na dostawę prętów paliwowych do elektrowni jądrowej Ringhals, a następnie kolejne.

„Dagens Nyheter” podkreśla, że strategię Rosatomu zatwierdza rosyjski rząd oraz prezydent Władimir Putin. Celem jest, aby do 2030 r. koncern stał się jednym z trzech największych graczy na światowym rynku energetyki jądrowej. Dla Rosjan układ ze Szwedami jest postrzegany jako otwierający drzwi w ekspansji na Zachód.

Prezes PGNiG wyjaśnia, skąd obniżka cen gazu dla biznesu

25-proc. obniżka cen gazu dla klientów biznesowych PGNIG Obrót Detaliczny wynikała ze spadku cen na rynku gazu – oświadczył w piątek prezes PGNiG...

zobacz więcej

Według Naragh Vattenfall współpracując z Rosją ujawnia „strategiczne informacje o infrastrukturze krytycznej”. Firma Tvel, aby wyprodukować odpowiednie paliwo, musiała otrzymać dane o reaktorach. „Wszystkie partie powinny podpisać się pod wnioskiem o nieprzedłużanie umowy z Rosjanami” – uważa szwedzka polityk.

Przedstawiciel koncernu Vattenfall Ove Nilsson twierdzi, że „Rosjanom zostały jedynie niezbędne informacje, a współpraca ma charakter jedynie komercyjny”.

Gazeta podkreśla, że w przeciwieństwie do Szwecji zagrożenie ze strony Rosji dostrzegli Czesi, którzy wykluczyli z powodów politycznych Rosatom z przetargu na budowę nowego reaktora jądrowego. Parlament Europejski przyjął rezolucję krytykującą zależność państw członkowskich od rosyjskiej energetyki w tym energetyki jądrowej.

Czytaj także: Rosjanie planują przeprowadzenie manewrów okrętów wojennych u wybrzeży Irlandii

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej