RAPORT

Wojna na Ukrainie

Jest prawomocny wyrok ws. kardiochirurga Mirosława G.

Czynności w tej sprawie wykonywali agenci CBA (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Czynności w tej sprawie wykonywali agenci CBA (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy wyrok skazujący kardiochirurga Mirosława G. za narażenie pacjenta na niebezpieczeństwo utraty życia, któremu podczas operacji w 2006 r. zostawił w lewej komorze serca kawałek gazika – potwierdził portal tvp.info. Lekarz został prawomocnie skazany na sześć miesięcy więzienia w zawieszeniu na rok i grzywnę w wysokości 10 tys. zł.

Kardiochirurg Mirosław G. skazany za korupcję

Kardiochirurg Mirosław G. jest winny przyjęcia w okresie od marca 2005 r. do grudnia 2006 r. od pacjentów i ich rodzin co najmniej 22 tys. zł...

zobacz więcej

– Dla oskarżyciela publicznego najistotniejsze jest prawomocne uznanie winy oskarżonego, a tym samym potwierdzenie przez sąd wersji prokuratury, zgodnie z którą w procesie leczenia pokrzywdzonego pacjenta doszło do rażących zaniedbań oraz naruszenia standardów sumiennego lekarza operatora – komentuje decyzję sądu prok. Przemysław Ścibisz z Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Do zdarzenia doszło 22 listopada 2006 r. w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. G. pełnił tam funkcję kierownika kliniki kardiochirurgii. W tym dniu przeprowadzał u pokrzywdzonego operację w związku ze stwierdzoną u niego wadą zastawki aortalnej. Został oskarżony, ponieważ stwierdzono, że po przeprowadzonym zabiegu nie usunął z lewej komory serca Floriana M. fragmentu gazika, tzw. rolgazy.

Nieprawomocny wyrok w tej sprawie zapadł przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w sierpniu 2021 roku. Prokurator Przemysław Ścibisz z Prokuratury Regionalnej w Warszawie – wcześniej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, która kierowała akt oskarżenia – wnosił o uznanie G. za winnego i wymierzenie mu kary 8 miesięcy pozbawienia wolności, orzeczenie zakazu wykonywania zawodu przez 4 lata i obciążenie kosztami postępowania.

Uniewinnienie kardiochirurga. Miał zarzut nieumyślnego doprowadzenia do śmierci

W czwartek Sąd Najwyższy uniewinnił kardiochirurga Mirosław G. od zarzutu nieumyślnego doprowadzenia do śmierci pacjenta. Pełnomocnik rodziny...

zobacz więcej

Sędzia Łukasz Malinowski uznał wówczas winę kardiochirurga, ale skazał go łagodniej niż chciał oskarżyciel.

„Nieprawomocnym wyrokiem z dnia 26 sierpnia 2021 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie III Wydział Karny uznał Mirosława G. za winnego i wymierzył mu karę 6 miesięcy pozbawienia wolności, wykonanie orzeczonej kary pozbawienia wolności zawiesił na okres próby 1 roku i zobowiązał oskarżonego Mirosława G. do informowania Sądu o przebiegu okresu próby” – przekazała wtedy Samodzielna Sekcja Prasowa Sądu Okręgowego w Warszawie. Mirosław G. ma także zapłacić 10 tys. zł. grzywny i ponieść koszty postępowania sądowego.

Zakaz wykonywania zawodu nie został orzeczony z uwagi na długi okres, który upłynął od zdarzenia oraz fakt, że czyn zarzucany lekarzowi miał charakter „nieumyślny”.

Prokuratura nie zgodziła się z tym wyrokiem i złożyła apelację. We wtorek Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy wyrok skazujący kardiochirurga.

W 2019 roku Mirosław G. został skazany w innym procesie dotyczącym korupcji. Warszawski sąd orzekł wówczas, że G. jest winny przyjęcia w okresie od marca 2005 r. do grudnia 2006 r. od pacjentów i ich rodzin co najmniej 22 tys. zł łapówek i skazał go za to na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata i 50 tys. zł grzywny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej