RAPORT

Wojna na Ukrainie

Przyszły emerytury po Polskim Ładzie. Lawina komentarzy w sieci

Polski Ład wpłynął na wysokość emerytur. Seniorzy komentują (fot. TVP Info)
Polski Ład wpłynął na wysokość emerytur. Seniorzy komentują (fot. TVP Info)

Od stycznia 2022 roku zdecydowana większość seniorów może liczyć na wyższe świadczenia, czyli emerytury bez podatku. Do wielu osób pieniądze dotarły w ostatnich dniach, czym pochwalili się w sieci. „Dostałem emeryturę, 150 zł do przodu” – napisał pan Henryk. O zmianach związanych z Polskim Ładem informują też dzieci seniorów. „Zadzwoniła do mnie mama emerytka, że dostała podwyżkę emerytury 200 zł!” – zaznacza pani Katarzyna, a pani Anna dodała: „Ja 170 zł więcej”.

Polski Ład. Więcej beneficjentów ulgi dla klasy średniej. Premier podał szczegóły

Bierzemy odpowiedzialność za pomyłki w związku z Polskim Ładem i będziemy je korygować – powiedział premier Mateusz Morawiecki w cotygodniowym...

zobacz więcej

Dzięki podniesieniu kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, seniorzy zyskali na Polskim Ładzie.

Ulga dotyczy emerytów i rencistów, których miesięczne świadczenie nie przekracza 2 500 zł brutto. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wskazuje, że na zmianach skorzystało aż 90 proc. polskich emerytów i rencistów.

Zobacz także:   „32 mld zł pójdzie w ciągu roku do 11,5 mln polskich gospodarstw”

„Ojciec +107 zł, mama +174 zł. Razem z tego wynika, że mają o 281 zł więcej” – napisał o świadczeniu emerytalnym swoich rodziców pan Piotr.

„Dzisiaj wypłata emerytury. 240 zł więcej” – poinformowała w sieci pani Agnieszka. Z kolei pani Katarzyna powołała się na rozmowę z bliskimi. Zaznaczyła, że jej mama dostała podwyżkę emerytury 200 zł, a w przypadku ojca będzie pewnie podobnie. „Rozmawiałem dziś z sąsiadami, którzy są na emeryturze. Ona 100 zł więcej emerytury, on 165 zł więcej” – dodał jeden z byłych wojskowych, który jest aktywny w sieci. „Działanie Polskiego Ładu zobaczyła dziś moja mama sprawdzając wysokość wpływu emerytury - o 170 zł więcej” – napisała pani Anna. „Coś dziś cisza o Polskim Ładzie, więc się śmiało pochwalę, że moja emerytura wzrosła o 179 zł” – stwierdził pan Paweł. „Mnie wzrosło o 186 zł, czyli o 2232 zł rocznie” – napisał inny z użytkowników sieci. „150 do przodu. Tyle ile się spodziewałem. Dziękuję” – zaznaczył pan Henryk. Z kolei pan Józef dodał: „Dzisiaj dostałem emeryturę i mam o 192 zł większą”.

Senat opracował własną ekspertyzę o Polskim Ładzie. Interesujące wnioski

11,5 mln gospodarstw domowych zyska na rozwiązaniach dotyczących podatku PIT wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu, a tylko 800 tys. straci –...

zobacz więcej

„Powinno być wcześniej”


Dziennikarze portalu tvp.info osobiście zapytali też emerytów o ich świadczenia. Jak przyznali seniorzy, otrzymali wypłaty większe o około 200 zł – w samym styczniu.

Zobacz także:   Rzecznik PSL oskarżył rząd o kłamstwo. Sprawdzamy

Doceniają też program rządu: „To zawsze jakaś pomoc finansowa dla emerytów, żeby sobie coś kupić, albo pojechać na wczasy, odpocząć” – mówi jedna z emerytek. Inna dodaje, że będzie można za to postawić na „lepsze wyżywienie” i leczenie.

Co sądzą o emeryturze bez podatku? – Jestem bardzo zadowolona – mówi jedna z kobiet. Pytany przez nas emeryt kwituje z kolei: „Powinno być wcześniej”. Pojawiają się również komentarze o tym, że pomoc od rządu jest niwelowana przez podwyżki związane z światowym kryzysem energetycznym i szalejącą w Europie inflacją.

„Moja babcia dostała 70 zł miesięcznie więcej emerytury dzięki rządowemu programowi. Fajnie, tylko że tona węgla jest droższa o 350 zł” – czytamy. „Wczoraj dostałem emeryturę o 160 zł więcej, żona wcześniej 110 zł więcej. Przyszedł też rachunek za gaz 1800 zł niecałe. W ubiegłym roku płaciłem ok. 900 zł” – dodał inny z internautów, którego posta nie możemy zamieścić w związku z zamieszczonymi przez niego wulgaryzmami.

Ostry spór PO - PiS


Co ważne, temat emerytur wywołuje ogromne emocje nie tylko wśród obywateli, ale również u polityków. Według PiS, rząd Zjednoczonej Prawicy jest pierwszym polskim rządem, który prowadzi kompleksową politykę senioralną. „Nasze działania zbudowane są na fundamencie solidarności międzypokoleniowej” – zaznaczają.

Na te argumenty stanowczo odpowiada Platforma Obywatelska. „To rząd PO-PSL stworzył pierwszą w historii ustawę o osobach starszych, umożliwił powstawanie Rad Seniora oraz podniósł o 1/3 wysokość dodatku pielęgnacyjnego do rent i emerytur” – napisała posłanka PO Marzena Okła-Drewnowicz, przypominając także program „Senior Wigor” oraz powołanie do życia Narodowego Instytutu Geriatrii.

Urszula Rusecka z PiS zaznaczyła więc, że gdy w 2015 r. rządziła koalicja PO–PSL, wsparcie dla seniorów wyniosło 3,6 mld zł, a w 2021 r. dzięki PiS było to niemal 35 mld zł.

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości przypomniała też o 13. i 14. emeryturze, programie „Leki+”, „Mama 4+" czy „Opieka 75+".

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej