RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Australijczycy powinni opuścić Ukrainę wszelkimi środkami, póki jest to bezpieczne”

Władze zadecydowały także o wycofaniu rodzin dyplomatów z Ukrainy (fot. Serhii Hudak/ Ukrinform/Barcroft Media via Getty Images)
Władze zadecydowały także o wycofaniu rodzin dyplomatów z Ukrainy (fot. Serhii Hudak/ Ukrinform/Barcroft Media via Getty Images)

Rząd Australii z powodu zwiększonego zagrożenia konfliktem zbrojnym zaleca swoim obywatelom, by opuścili Ukrainę – przekazał australijski Departament Spraw Zagranicznych i Handlu (DFAT) w poniedziałek wieczorem. Władze zadecydowały także o wycofaniu rodzin dyplomatów z Ukrainy – przekazano.

Luzowanie restrykcji dla osób przylatujących do Anglii

Premier Boris Johnson oficjalnie potwierdził, że osoby w pełni zaszczepione przylatujące do Anglii będą zwolnione z obowiązku robienia testu na...

zobacz więcej

DFAT zalecił, by obywatele Australii nie podróżowali na Ukrainę, a wszyscy przebywający tam „Australijczycy powinni opuścić Ukrainę wszelkimi środkami komercyjnymi, póki jest to wciąż bezpieczne”. Rzecznik instytucji zastrzegł, że zalecenia mogą się zmienić bądź ulec zawieszeniu.

Z wyliczeń przekazanych przez szefową australijskiej dyplomacji Marisę Payne wynika, że na Ukrainie obecnie przebywa około 1,4 tys. Australijczyków.

Ambasada Ukrainy w Canberrze ostrzegła, że kroki podjęte przez Australię mogą napędzać panikę i plotki dotyczące nieuchronności konfliktu.

Minister spraw zagranicznych Australii zapewniła, że decyzja dotycząca wycofania rodzin dyplomatów i zalecenie, by Australijczycy opuścili Ukrainę „absolutnie nie zmieniają zdecydowanego poparcia Australii dla suwerenności Ukrainy i jej integralności terytorialnej”.

Podobne do Australii kroki podjęły także Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. W poniedziałek brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych zaczęło wycofywanie części personelu z ambasady w Kijowie. W niedzielę wieczorem amerykański Departament Stanu wydał rodzinom dyplomatów amerykańskich nakaz opuszczenia ambasady USA w Kijowie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej