RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rekordowa liczba zakażonych koronawirusem w Portugalii - prawie 10 proc. populacji

Zakażenia koronawirusem w Portugalii (fot.  Rita Franca/NurPhoto via Getty Images)
Zakażenia koronawirusem w Portugalii (fot. Rita Franca/NurPhoto via Getty Images)

W Portugalii w poniedziałek zanotowano ponad 1 mln osób aktualnie zakażonych koronawirusem. Oznacza to, że na kwarantannie znajduje się obecnie blisko 10 proc. populacji tego kraju, czyli nienotowana liczba od początku pandemii.

Przed dwoma laty koronawirus dotarł do Europy

24 stycznia 2020 r. zostały zarejestrowane pierwsze oficjalne trzy przypadki koronawirusa we Francji, które okazały się pierwszymi infekcjami...

zobacz więcej

Jak oszacowało ministerstwo zdrowia w liczącej 10,3 mln obywateli Portugalii, tak wysoki odsetek chorych na COVID-19 obywateli występuje w tym kraju po raz pierwszy.

Zgodnie z danymi służb medycznych Portugalii po notowanych w minionym tygodniu rekordowych wzrostach dobowych infekcji, przekraczających poziom 58 tys., podczas ostatniej doby potwierdzono 32,7 tys. zakażeń. Od niedzieli zmarło 44 pacjentów chorych na COVID-19.

W sumie, w Portugalii, gdzie dotychczas potwierdzono już 2,2 mln zakażeń, wskutek koronawirusa śmierć poniosło 19,6 tys. obywateli.

Tymczasem w poniedziałek wieczorem rządowa agenda Generalna Dyrekcja Zdrowia (DGS) w Lizbonie ogłosiła nową zasadę, dotyczącą pracowników portugalskiej służby medycznej. Przewiduje ona konieczność natychmiastowego poddania się kwarantannie po kontakcie z osobą, u której potwierdzono infekcję koronawirusem.

Wyjątek od nowej zasady stanowią pracownicy służby zdrowia, którzy byli zakażeni w ciągu ostatniego półrocza lub co najmniej 14 dni temu przyjęli dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19.

Czytaj także: Luzowanie restrykcji dla osób przylatujących do Anglii

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej