RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szef kolumbijskich rebeliantów wywodzących się z FARC „zneutralizowany”

„Jhonnier” kierował grupą około tysiąca uzbrojonych mężczyzn (fot. Mario Tama/Getty Images)
„Jhonnier” kierował grupą około tysiąca uzbrojonych mężczyzn (fot. Mario Tama/Getty Images)

Kolumbijska armia zabiła poszukiwanego przez wymiar sprawiedliwości jednego z przywódców grupy rebeliantów wywodzących się z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC), Euclidesa Espanę Caicedo.

Starcia grup partyzantów w Kolumbii. Dziesiątki ofiar

Około 30 osób zginęło w efekcie walk grup zbrojnych przy granicy Kolumbii z Wenezuelą. Według mediów liczba ofiar śmiertelnych starć pomiędzy...

zobacz więcej

Walczący przez blisko 30 lat w szeregach skrajnie lewicowej partyzantki Espana Caicedo nie złożył broni w 2016 roli, kiedy FARC przeistoczyła się z organizacji militarnej w partię polityczną.

Śmierć rebelianta o pseudonimie „Jhonnier” potwierdził prezydent Kolumbii Ivan Duque. Sprecyzował, że do „zneutralizowania” członka kierownictwa zbuntowanych oddziałów FARC doszło w gminie Toribio, w departamencie Cauca, na południowym zachodzie Kolumbii.

Cytowany przez kolumbijskie media prezydent przypomniał, że zabity przestępca kierował grupą około tysiąca uzbrojonych mężczyzn.

– Ten bandyta uosabiał jedno z największych zagrożeń (...) i symboli zła w naszym kraju – powiedział Duque, przypominając, że Espana Caicedo odpowiadał za zabicie wielu osób, a także za prowadzenie licznych operacji służących przemytowi narkotyków.

Prezydent zagroził, że przestępcy pokroju „Jhonniera” zapłacą „podobną cenę” za swoją przestępczą działalność. Konflikt zbrojny w Kolumbii trwał 52 lata – od 1964 roku, gdy kolumbijski rząd rozpoczął walki z partyzantami zrzeszonymi w organizacjach takich jak Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii (FARC) i Armia Wyzwolenia Narodowego (ELN). Zakończony oficjalnie w 2016 roku konflikt kosztował życie co najmniej ćwierć miliona osób.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej