RAPORT

Wojna na Ukrainie

Polacy dozbrajali szwedzkich gangsterów [WIDEO]

Polski gang dostarczał broń oraz dopalacze dla grup przestępczych w Szwecji. Funkcjonariuszom CBŚP oraz śledczym z podkarpackich „pezetów” Prokuratury Krajowej udało się uniemożliwić przemyt za Bałtyk trzech pistoletów maszynowych z amunicją i dwóch kilogramów środka odurzającego klofedronu (3-CMC). Wcześniej szwedzkie służby przechwyciły 10 pistoletów Glock wysłanych z Polski. Do tej pory w związku ze sprawą w obu krajach zatrzymano 10 osób.

Przykrywkowcy, tajne służby i prawdziwy arsenał handlarzy z Radomia i Lublina

98 jednostek broni palnej, ponad 30 tys. sztuk amunicji, narzędzia do wytwarzania i przerabiania broni oraz 2 kg narkotyków, to efekt akcji CBŚP i...

zobacz więcej

Do uderzenia w gang doszło w środę 19 stycznie, jednocześnie w Polsce i Szwecji. Funkcjonariusze rzeszowskiego zarządu CBŚP, wspierani przez kolegów z zespołów specjalnych z Krakowa, z Rzeszowa i z Poznania, zatrzymali cztery osoby ze Śląska i Wielkopolski. Jedna z nich jest powiązana ze środowiskiem pseudokibiców Zagłębia Sosnowiec.

Podczas przeszukań w lokalach wykorzystywanych przez zatrzymanych, zabezpieczono 70 sztuk różnego rodzaju amunicji, dwa magazynki, amfetaminę, marihuanę oraz MDMA. Policjanci przejęli także specjalny skaner do nasłuchu policyjnych częstotliwości. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono samochód oraz 17 tys. zł w gotówce.

Prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie przedstawił zatrzymanym zarzuty dotyczące między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, posiadania bez wymaganego zezwolenia broni palnej oraz wewnątrzwspólnotowego obrotu środkami odurzającymi. Grozi za to do 12 lat więzienia. Wszyscy podejrzani zostali aresztowani.

W tym samym czasie, na terenie Szwecji zatrzymano obywatelkę tego kraju oraz dwóch Polaków. To oni mieli odbierać przesyłki z kontrabandą.

Policjant podejrzany o handel nielegalną bronią. Jego kolega odpowie za łapówkarstwo

W wyniku 250 przeszukań zabezpieczono ponad 110 sztuk broni palnej, w tym karabinów, pistoletów oraz rewolwerów, około 25 tys. sztuk amunicji,...

zobacz więcej

Skuteczna inwigilacja


Zatrzymania poprzedziło kilkumiesięczne śledztwo oraz przejęcie w sumie trzech transportów. Zaczęło się w październiku ubiegłego roku, kiedy to szwedzkie służby przechwyciły transport 10 pistoletów Glock wraz z amunicją. Nie udało się zatrzymać nikogo na gorącym uczynku, a poszukiwaniem eksporterów zajęli się policjanci rzeszowskiego zarządu CBŚP. Na podstawie zebranych przez nich informacji śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu, ale dość szybko przejęły je podkarpackie „pezety”.

Współpracując ze szwedzkimi śledczymi, funkcjonariusze CBŚP ustalili krąg potencjalnych podejrzanych. Informacje operacyjne wskazywały, że jeden z krajowych gangów uruchomił kanał przerzutu broni i dopalaczy do Szwecji. Kontrabanda była ukrywana w sprowadzanych z Polski towarach, między innymi w częściach samochodowych. Podczas inwigilacji członków grupy, funkcjonariusze CBŚP ustalili, że przestępcy będą próbowali wysłać za morze dwa kilogramy klofedronu (3-CMC). Dopalacze zostały przechwycone, zanim dotarły do odbiorców.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
W połowie stycznia informacje z podsłuchów pomogły udaremnić kolejną operację gangu. Tym razem policjanci przejęli trzy pistolety maszynowe: dwa Sa wz. 48 (jeden z tłumikiem) i jednego Skorpion, 140 sztuk amunicji i magazynki. Towar ukryto w sprytnie spreparowanej skorupie silnika samochodowego.

Śledczy zapowiadają kolejne zatrzymania.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej