RAPORT

Wojna na Ukrainie

Google pozwany. „Oszukańcze śledzenie”

Google odpiera zarzuty (fot. Pexels)
Google odpiera zarzuty (fot. Pexels)

Amerykańscy prokuratorzy generalni Dystryktu Kolumbii, Indiany i Teksasu wnieśli pozwy w imieniu swoich mieszkańców przeciwko Google za „oszukańcze śledzenie lokalizacji użytkowników, które narusza ich prywatność”.

Samsung wycofuje reklamę z drag queen po krytyce społeczności muzułmańskiej

Reklama firmy Samsung, w której muzułmańska matka wyraża poparcie dla syna drag queen, została wycofana przez koncern po krytyce ze strony...

zobacz więcej

Biuro prokuratora Dystryktu Kolumbii Karla Racine'a przekazało w oświadczeniu, że Google „fałszywie sprawia, iż użytkownicy uważają, że zmiana ustawień ich konta i urządzenia chroni ich prywatność oraz umożliwia kontrole nad tym, do jakich danych osobowych firma ma dostęp”.

„Tymczasem, wbrew oświadczeniom, Google nadal systematycznie inwigiluje klientów i czepie zyski z gromadzenia ich danych. Jawne wprowadzanie przez firmę swoich użytkowników w błąd jest naruszeniem prywatności konsumentów” – zaznaczono.

Z kolei prokurator generalny Teksasu Ken Paxton wskazał w osobnym oświadczeniu, że nawet jeśli użytkownicy ustawiali na swoich kontach, żeby nie zapisywano miejsc, w których byli, firma i tak ich „namierzała innymi (...) metodami, których nie ujawniono”.

Rzecznik Google Jose Castaned odparł, że prokuratorzy opierają swe skargi na „nieprawdziwych twierdzeniach i nieaktualnych pomówieniach dotyczących nowych ustawień”. – Ustawienia prywatności zawsze istniały w naszych produktach i zapewnialiśmy solidną kontrolę danych dotyczących lokalizacji – podkreślił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej