RAPORT

Wojna na Ukrainie

Polityk stanęła przed sądem za obrazę homoseksualistów. Cytowała Biblię

Polityk dowodziła m.in., że „homoseksualizm jest naukowo udowodnionym zaburzeniem rozwoju psychoseksualnego” (fot. Pexels)
Polityk dowodziła m.in., że „homoseksualizm jest naukowo udowodnionym zaburzeniem rozwoju psychoseksualnego” (fot. Pexels)

W Helsinkach ruszył proces Paivi Rasanen, oskarżonej o wygłaszanie – między innymi przy wykorzystaniu tekstów Pisma Świętego – kontrowersyjnych opinii o mniejszościach seksualnych. Za poniżenie i mowę nienawiści prokuratorzy chcą dla niej kary grzywny, utrzymując, że rozumienie homoseksualizmu „jako nieprawidłowości to już przeszłość”.

Putin znów „gwiazdą” w Onecie. Wiceminister: Byłem zdumiony

– Nie mam wielkich złudzeń co do tego, jakie teksty i często w jakim celu ukazują się na Onecie. Mimo to byłem zaskoczony ostatnią publikacją o...

zobacz więcej

Na pierwszą rozprawę Paivi Rasanen, była minister spraw wewnętrznych, przybyła w poniedziałek do sądu w dobrym nastroju. Do gmachu przyniosła jeden z własnych egzemplarzy Biblii. Deputowana do fińskiej Eduskunty i wieloletnia liderka Chrześcijańskich Demokratów zaprzecza wszelkim zarzutom. Twierdzi, że nikogo nie obraziła i czuje się niewinna.

„To historyczny, jak na Finlandię, proces” – piszą główne fińskie dzienniki. Wcześniej w kraju nie zdarzyło się, aby na sali sądowej ważone przeciw sobie były: „wolność wyznających religię chrześcijańską, wolność słowa oraz znamiona przestępstwa z nienawiści” – komentuje prasa.

– Rasanen nie stoi przed inkwizycją – mówiła prokurator krajowa Anu Mantila. W sprawie „nie chodzi o interpretację Biblii”, lecz o to, czy publiczne oświadczenia Rasanen naruszają podstawowe prawa innych – tłumaczyła.

Zwróciła uwagę, że wyrażanie własnych opinii czy szerzenie fałszywych poglądów może być przestępstwem nawet, jeśli opiera się na „indywidualnym rozumieniu Biblii”. – Wszystkie założenia o anormalności homoseksualizmu przeszły do historii – dodała, posiłkując się stanowiskiem Fińskiego Instytutu Zdrowia (THL), który przyjął, że homoseksualizm nie jest uważany za zaburzenie psychiczne.

– Nie było moją intencją poniżanie czy szkalowanie kogokolwiek – mówiła Rasanen, przyznając, że sama brała udział w pracach nad przepisami „o mowie nienawiści”. Nie przypuszczała, że jej własne pisma mogłyby być kiedyś postrzegane jako sprzeczne z prawem.

W poniedziałek przed gmachem sądu zebrali się nie tylko przedstawiciele licznych mediów, ale także grupa demonstrantów wspierających Rasanen.

„Afgański Breivik” miał zabić m.in. norweskiego dziennikarza. W Oslo podjęto go z honorami

Uczestniczący w rozmowach w Oslo na temat kryzysu humanitarnego i praw człowieka w Afganistanie talib Anas Haqqani został zgłoszony na policję pod...

zobacz więcej

Trzy zarzuty


Prokuratorzy, którzy łącznie postawili polityk trzy zarzuty, domagają się kary grzywny w wysokości 120 stawek dziennych.

W artykule („Stworzył ich: mężczyznę i kobietę”), polityk – jak zauważyła prokuratura – oceniła między innymi, że „homoseksualizm jest naukowo udowodnionym zaburzeniem rozwoju psychoseksualnego”.

Najgłośniejsza medialnie sprawa dotyczyła wpisów Rasanen, zamieszczonych w mediach społecznościowych, w których – jak podkreślili oskarżyciele – wyrażono pogląd, że „homoseksualizm jest wstydem i grzechem”. Fińska polityk, załączając do komentarza zdjęcie fragmentu Nowego Testamentu (List do Rzymian 1:24-27), odniosła się bezpośrednio do objęcia w 2019 r. patronatem helsińskiej Parady Równości przez Ewangelicko-Luterański Kościół Finlandii.

Trzeci zarzut dotyczy słów Rasanen, wypowiedzianych pod koniec 2019 r. w programie publicznego radia „Co Jezus sądził o homoseksualistach?”. Według poglądu Rasanen – przytoczono w akcie oskarżenia – „homoseksualiści nie są stworzeni na podobieństwo Boga, tak jak heteroseksualni”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Prokuratorzy domagają się usunięcia kontrowersyjnego pamfletu, wpisów internetowych oraz części radiowej audycji, w której Rasanen była gościem.

Rasanen jest deputowaną do fińskiego parlamentu z ramienia partii Chrześcijańscy Demokraci (KD) nieprzerwanie od połowy lat 90. Przez około 10 lat była liderką ugrupowania. W latach 2011-2015 kierowała resortem spraw wewnętrznych w centroprawicowych rządach Jyrki Katainena oraz Alexandra Stubba. KD zawsze uzyskuje kilka mandatów w Eduskuncie, a poparcie dla partii w ostatnich dziesięcioleciach utrzymuje się na stałym poziomie 3-5 proc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej