RAPORT

Pogarda

Wideokonferencja z udziałem prezydentów Bidena i Dudy. „Zwołam RBN”

Niewiele wiadomo na temat szczegółów rozmowy (fot. Marek Borawski/KPRP)
Niewiele wiadomo na temat szczegółów rozmowy (fot. Marek Borawski/KPRP)

Najnowsze

Popularne

Wideokonferencja prezydenta USA Joe Bidena z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i przywódców Niemiec, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, UE i NATO zakończyła się po 80 minutach rozmów – podał w poniedziałek Biały Dom. „Każdy z uczestników spotkania zabierał głos. Rozmawialiśmy o możliwych scenariuszach i działaniach, które państwa Sojuszu mogą podjąć, gdyby doszło do agresji” – napisał na Twitterze polski prezydent.

Jak Polska pomoże Ukrainie? Narada przedstawicieli rządu u prezydenta

zobacz więcej

Jak przekazała administracja Bidena, wirtualne spotkanie zaczęło się o 21.05, a skończyło o 22.25 (czasu polskiego). Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki mówiła przed spotkaniem, że narada była częścią ustalania planów na wypadek wznowienia agresji przez Rosję i „dyskusji o tym, co widzimy, oraz tego, jak możemy pomóc i wzmocnić obronę” sojuszników.

W spotkaniu udział wzięli – oprócz prezydenta Bidena – prezydent RP Andrzej Duda, prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Włoch Mario Draghi, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, a także przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Świetne spotkanie z POTUS na temat bezpieczeństwa europejskiego (...). Zgadzamy się, że jakakolwiek dalsza agresja Rosji przeciwko Ukrainie będzie się wiązać z dotkliwymi kosztami” – napisał na Twitterze Stoltenberg.

Prezydent Duda poinformował, że zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego. „W najbliższych dniach będę chciał podzielić się obrazem sytuacji, który powstaje z dotychczasowych rozmów z najważniejszymi uczestnikami polskiej sceny politycznej. Chcę, aby w piątek odbyła się Rada Bezpieczeństwa Narodowego RBN” – przekazał.

Chcę podkreślić jedność Sojuszu Północnoatlantyckiego. Nie ma w tej chwili sojusznika, który wyłamywałby się z solidarności wobec Ukrainy, wobec pozostałej części NATO” – napisał prezydent. „Nic nie wskazuje na to, aby Polska w tym momencie znajdowała się w jakimkolwiek niebezpieczeństwie” – zapewnił. Prezydent USA Joe Biden ocenił, że podczas poniedziałkowej wideokonferencji z prezydentem Andrzejem Dudą i innymi europejskimi przywódcami panowała „totalna jednomyślność”, a rozmowy były „bardzo dobre”.

„Będziemy działać w sposób stanowczy i zjednoczony. Będziemy koordynować naszą reakcję w przypadku dalszej agresji wojskowej na Ukrainę” – napisał na Twitterze szef Rady Europejskiej Charles Michel

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej