RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Bardzo dobrze”. Eurodeputowany partii Donalda Tuska chwali polski rząd

Były premier Jerzy Buzek mówił o bezpieczeństwie energetycznym (fot. PAP/Marcin Obara)
Były premier Jerzy Buzek mówił o bezpieczeństwie energetycznym (fot. PAP/Marcin Obara)

– Na szczęście w ciągu najbliższego pół roku, 10 miesięcy, będzie gaz z Norwegii. Obecny rząd to realizuje i to bardzo dobrze. Będzie szansa, że zabójcze ceny rosyjskiego Gazpromu staną się znacznie łagodniejsze – powiedział eurodeputowany Platformy Obywatelskiej (w PE Europejskiej Partii Ludowej), były premier, Jerzy Buzek.

Ziobro o zgodzie Tuska i Kopacz na zmianę zasad handlu emisjami: Będzie wniosek do TK

– Jako prokurator generalny przygotowuję właśnie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, by sprawdzić, czy tryb przyjęcia decyzji o drastycznej...

zobacz więcej

Buzek, który tak pozytywnie ocenił budowe Baltic Pipe, wraz z Bogdanem Rzońcą (Prawo i Sprawiedliwość / Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy) są inicjatorami listu do Komisji Europejskiej w sprawie tzw. taksonomii, które umożliwiłyby finansowanie odchodzenia od węgla w energetyce czy ciepłownictwie na rzecz m.in. gazu jako paliwa przejściowego w transformacji ku neutralności klimatycznej Unii Europejskiej w 2050 r.

List podpisało blisko 80 europosłów z 6 grup politycznych (EPL, S&D, Odnowić Europę, EKR, Tożsamość i Demokracja oraz Lewica) z 14 państw członkowskich (Polska, Niemcy, Francja, Włochy, Finlandia, Grecja, Rumunia, Bułgaria, Czechy, Słowacja, Węgry, Słowenia, Litwa, Łotwa).

- To nie pierwszy list i taka wspólna inicjatywa. Od dawna siedzę w tym problemie – mówił Jerzy Buzek w Polsat News. Były premier ocenił, że „Polska musi mieć jakieś paliwo przejściowe”. – Gaz jest również paliwem kopalnym. Dla niektórych ludzi, chcących ostro wychodzić z takich paliw, również jest „złe”. Ja uważam zupełnie inaczej – powiedział.

Buzek pytany był również o wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, który stwierdził, iż „ceny prądu są spowodowane polityką klimatyczną UE”. Obecny szef rządu nazwał te działania „dogmatycznymi i nieodpowiedzialnymi”.

Eurodeputowany kierowanej przez Donalda Tuska Europejskiej Partii Ludowej oświadczył, że od dawna było wiadomo, w którą stronę zmierza Unia Europejska.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

– To jest stanowisko, z którym naprawdę trudno się zgodzić. W 2007 roku, gdy premierem i prezydentem byli bracia Jarosław i Lech Kaczyńscy, podpisano pierwszy pakiet klimatyczny. Wiedzieliśmy od 15 lat, w jakim kierunku idzie Europa — mówił, podkreślając dodając, że po dojściu do władzy w 2015 r. rząd Zjednoczonej Prawicy podpisał kolejny pakiet klimatyczny.

Jednak to za czasów PO-PSL – w 2014 r. Polska zgodziła się na zasady handlu emisjami, których efektem jest obecny wzrost cen energii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej