
„Kłamstwo to fundament tego rządu” – oskarża rzecznik PSL Miłosz Motyka. Dowodem tego twierdzenia ma być wzrost udziału wpływu z podatków w PKB o trzy punkty procentowe między 2015 a 2020 r. Według polityka przeczy to deklaracjom o obniżaniu podatków. Rzecznik PSL przemilczał fakt, że wzrost wpływów z podatków wynika przede wszystkim ze znaczącej poprawy ściągalności a nie z ich podnoszenia. Od 2015 roku rząd Zjednoczonej Prawicy zlikwidował wiele mafii VAT-owskich zasypując dziurę w dochodach. Warto też dodać, że mowa o okresie zanim wprowadzony został Polski Ład.
A jakie są, podążając za pytaniem polityka, fakty?W TVP politycy @pisorgpl i pracownicy mediów na usługach tej partii opowiadają, jak to władza obniża podatki. A fakty?
— Miłosz Motyka (@motykamilosz) January 23, 2022
Udział podatków w PKB Polski według @EU_Eurostat:
2015 – 33,4%
2016 – 34,3%
2017 – 35%
2018 – 36%
2019 – 36%
2020 – 36,6%
Kłamstwo to fundament tego rządu.
Wszystkie mechanizmy, które wdrażamy, mają zmniejszyć presję inflacyjną - napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że...
zobacz więcej
Obniżka podatków od dochodów osobistych, (PIT) wprowadzona w ramach Polskiego Ładu, weszła w życie z początkiem 2022 r., dlatego też nie będzie jej widać w statystykach z przeszłości. O tym, że ogólna kwota obciążeń wszystkich gospodarstw domowych spadnie o 16,5 mld zł, informuje m.in. ekspertyza wykonana na zlecenie zdominowanego przez opozycję Senatu.
Ponad 80 proc. gospodarstw domowych ma zyskać na tej obniżce, około 11 proc. nie odczuje zmiany – wynika ze wspomnianej ekspertyzy. Podatki wzrosną tylko dla kilku procent bardzo dobrze zarabiających rodzin. Dotychczasowe rozwiązania były krytykowane, również przez środowiska lewicowe, za faworyzowanie najbogatszych.
Po upadku rządów PO-PSL wpływy podatkowe w Polsce rzeczywiście wzrosły, po części dzięki likwidacji luki VAT-owskiej. Według „Gazety Wyborczej” w 2013 r. sięgała ona blisko 2,9 proc. PKB. Wyłudzony VAT nie wraca do konsumentów, więc z ich punktu widzenia obciążenia są takie, jakby był płacony uczciwie. Ale udział wpływów z podatku w PKB jest niższy niż powinien.