RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rzecznik PSL oskarżył rząd o kłamstwo. Sprawdzamy

Obniżki podatków w 2022 r. nie widać w statystykach z 2020 r. (fot. Shutterstock)
Obniżki podatków w 2022 r. nie widać w statystykach z 2020 r. (fot. Shutterstock)

„Kłamstwo to fundament tego rządu” – oskarża rzecznik PSL Miłosz Motyka. Dowodem tego twierdzenia ma być wzrost udziału wpływu z podatków w PKB o trzy punkty procentowe między 2015 a 2020 r. Według polityka przeczy to deklaracjom o obniżaniu podatków. Rzecznik PSL przemilczał fakt, że wzrost wpływów z podatków wynika przede wszystkim ze znaczącej poprawy ściągalności a nie z ich podnoszenia. Od 2015 roku rząd Zjednoczonej Prawicy zlikwidował wiele mafii VAT-owskich zasypując dziurę w dochodach. Warto też dodać, że mowa o okresie zanim wprowadzony został Polski Ład.

A jakie są, podążając za pytaniem polityka, fakty?

To mają być największe obniżki podatków w całej UE. Wpis premiera Morawieckiego

Wszystkie mechanizmy, które wdrażamy, mają zmniejszyć presję inflacyjną - napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że...

zobacz więcej

Obniżka podatków od dochodów osobistych, (PIT) wprowadzona w ramach Polskiego Ładu, weszła w życie z początkiem 2022 r., dlatego też nie będzie jej widać w statystykach z przeszłości. O tym, że ogólna kwota obciążeń wszystkich gospodarstw domowych spadnie o 16,5 mld zł, informuje m.in. ekspertyza wykonana na zlecenie zdominowanego przez opozycję Senatu.

Ponad 80 proc. gospodarstw domowych ma zyskać na tej obniżce, około 11 proc. nie odczuje zmiany – wynika ze wspomnianej ekspertyzy. Podatki wzrosną tylko dla kilku procent bardzo dobrze zarabiających rodzin. Dotychczasowe rozwiązania były krytykowane, również przez środowiska lewicowe, za faworyzowanie najbogatszych.

Po upadku rządów PO-PSL wpływy podatkowe w Polsce rzeczywiście wzrosły, po części dzięki likwidacji luki VAT-owskiej. Według „Gazety Wyborczej” w 2013 r. sięgała ona blisko 2,9 proc. PKB. Wyłudzony VAT nie wraca do konsumentów, więc z ich punktu widzenia obciążenia są takie, jakby był płacony uczciwie. Ale udział wpływów z podatku w PKB jest niższy niż powinien.

Według danych Ministerstwa Finansów wpływy z VAT wzrosły między 2015 a 2020 r. o ponad 60 mld zł. Udział wpływu z VAT w PKB wzrósł o ponad 1 punkt procentowy.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Z danych tego samego urzędu, na który powołał się rzecznik PSL, wynika, że polska gospodarka jest opodatkowana znacznie niżej niż średnia europejska. Średnia unijna to 41,3 proc., zaś średnia dla strefy euro to aż 41,8 proc. Najwięcej podatków płacą Duńczycy (47,6 proc. PKB) Francuzi (47,5 proc. PKB) i Belgowie (46,2 proc. PKB), najmniej zaś Irlandczycy (20,8 proc. PKB), Rumuni (27,2 proc. PKB) i Maltańczycy (30,4 proc. PKB).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej