RAPORT

Wojna na Ukrainie

Awaryjne lądowanie samolotu z Warszawy do Brukseli. Europosłowie na pokładzie

Awaryjne lądowanie polskiego samolotu (fot.TT)
Awaryjne lądowanie polskiego samolotu (fot.TT)

Awaryjne lądowanie samolotu lecącego z Warszawy do Brukseli. Jak poinformowano, doszło do usterki systemu hermetyzacji kabiny. Według nieoficjalnych ustaleń portalu tvp.info samolot, którym podróżowało 20 europosłów z Polski, opadał 4 minuty; następnie po 30 minutach wylądował w Düsseldorfie. Według relacji pasażerów w samolocie czuć było woń spalenizny.

Samolot zignorował polecenia wieży kontrolnej. Chaos na lotnisku w Lizbonie

Ponad 100 rejsów zostało opóźnionych w poniedziałek w porcie lotniczym w Lizbonie w związku z uruchomieniem alarmu dotyczącego bezpieczeństwa...

zobacz więcej

Jak podał rzecznik LOT, w samolocie typu Embraer 195 o znakach SP-LNO, wykonującym rejs LO233 z Warszawy do Brukseli, nad terytorium Niemiec doszło do usterki systemu hermetyzacji kabiny.

– Kapitan, zgodnie z obowiązującymi procedurami, podjął decyzję o obniżeniu pułapu lotu i lądowaniu w trybie standardowym na lotnisku w Dusseldorfie – powiedział Krzysztof Moczulski. Zaznaczył, że po pasażerów zostanie wysłany zastępczy samolot, który będzie kontynuował rejs do Brukseli.

O tym, że przymusowe lądowanie odbyło się bez większych komplikacji poinformowała także Ambasada RP w Berlinie. – Pasażerowie z punktu widzenia policji nie wymagają opieki, lotnisko zabezpieczyło ich pobyt na czas oczekiwania na maszynę zastępczą – przekazała Magdalena Szuber-Zasacka z placówki w Berlinie.

Rzecznik prasowy Polskich Linii Lotniczych LOT Krzysztof Moczulski dodał też, że start z Dusseldorfu do Brukseli możliwy będzie po uzyskaniu zgody na wykonanie tego rejsu - operacje lotnicze na lotnisku Zaventem dozwolone są do godziny 21:50 czasu lokalnego.

Samolotem lecieli europosłowie, w tym Robert Biedroń z Lewicy. „Właśnie wylądowaliśmy awaryjnie na lotnisku w Düsseldorfie. Samolot #LOT WAW-BRU miał dekompresję na pokładzie. Sytuacja wyglądała dramatycznie, ale została opanowana. Brawo załoga!” – napisał na Twitterze.

Informacje o przyczynach awaryjnego lądowania oraz dalszym przebiegu zdarzenia będziemy publikować na bieżąco w kolejnych aktualizacjach tekstu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej