RAPORT

Wojna na Ukrainie

Izrael może ewakuować z Ukrainy nawet 75 tys. osób

Ok. 75 tys. zagrożonych osób mogłoby otrzymać obywatelstwo Izraela (fot. Shutterstock)
Ok. 75 tys. zagrożonych osób mogłoby otrzymać obywatelstwo Izraela (fot. Shutterstock)

Przedstawiciele rządu Izraela oraz organizacji żydowskich odbyli w niedzielę spotkanie, na którym omówiono możliwą ewakuację 75 tys. uprawnionych do otrzymania izraelskiego obywatelstwa mieszkańców Ukrainy – poinformował w poniedziałek izraelski dziennik „Haaretz”.

Jak Polska pomoże Ukrainie? Narada przedstawicieli rządu u prezydenta

zobacz więcej

Na spotkaniu przedyskutowano zagrożenia, na które narażone są społeczności żydowskie zamieszkujące Ukrainę, oraz kroki, jakie należałoby podjąć w przypadku ewentualnej rosyjskiej inwazji na ten kraj. Oceniono, że na podstawie Prawa powrotu – legislacji umożliwiającej Żydom i osobom pochodzenia żydowskiego emigrację do Izraela i uzyskanie obywatelstwa kraju – niemal 75 tys. zagrożonych osób mogłoby otrzymać obywatelstwo Izraela.

W zebraniu udział wzięli przedstawiciele Rady Bezpieczeństwa Narodowego Izraela, wysłannicy biura premiera Naftalego Beneta, ministerstw – spraw zagranicznych, obrony, transportu oraz resortu ds. diaspory, a także reprezentanci organizacji żydowskich i agencji rządowych, odpowiedzialnych za utrzymywanie kontaktów z Żydami, zamieszkującymi państwa byłego Związku Radzieckiego.

Zobacz także: Pomoc dla Ukrainy. KE proponuje nowy pakiet

„Krym stracony”. W Niemczech burza po słowach dowódcy marynarki wojennej

W Berlinie ciąg dalszy politycznych reperkusji po ujawnieniu nagrania z udziałem byłego szefa niemieckiej marynarki wiceadmirała Kaya-Achima...

zobacz więcej

Obecnie nie odnotowano wzrostu liczby ukraińskich Żydów emigrujących do Izraela, istnieje jednak ryzyko, że wskutek ewentualnej agresji Rosji, tysiące z nich mogą ubiegać się o ochronę Izraela – ocenił „Haaretz”.

Odessa, Charków, Dniepropetrowsk


Organizacje żydowskie wskazały, że na wschodzie Ukrainy znajduje się 75 tys. osób uprawnionych do otrzymania obywatelstwa Izraela. Najwięcej z nich zamieszkuje Odessę, Charków, Dniepropetrowsk i okolice tych miast. Rozważana akcja ewakuacyjna może być największą, jaką izraelskie władze przeprowadziły od dziesięcioleci. Na początku lat 90. z Etiopii ewakuowano 14 tys. Żydów – podobną liczbę osób wywieziono z części powstałych na gruzach Związku Radzieckiego państw, jak Tadżykistan czy Gruzja. W 2014 roku, kiedy wspierani przez Rosję separatyści opanowali region Donbasu, kilkuset Żydów udało się do obozów dla uchodźców w centralnej Ukrainie, skąd wielu emigrowało do Izraela.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej