RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Jak Polska pomoże Ukrainie? Narada przedstawicieli rządu u prezydenta

Najnowsze

Popularne

– To, co jest najważniejsze teraz, to koordynacja sojusznicza, z partnerami z UE, zdecydowana akcja międzynarodowa. Pominąwszy nasze działania bilateralne polsko–ukraińskie – powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch po naradzie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami rządu ws. Ukrainy. Soloch przyznał, że była także omawiana kwestia pomocy militarnej, ale zaznaczył, że nie może na razie zdradzić szczegółów.

Ostre słowa mera Kijowa. Kliczko: Niemcy zdradzają swoich przyjaciół

W obliczu groźby inwazji Rosji na Ukrainę mer Kijowa Witalij Kliczko w tekście dla dziennika „Bild” wyraził rozczarowanie postawą Niemiec, którą...

zobacz więcej

W Pałacu Prezydenckim odbyła się narada prezydenta Andrzeja Dudy z ministrami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo, która poświęcona była sytuacji na granicy ukraińsko-rosyjskiej.

Soloch wyjaśnił, że chodziło o analizę ogólną sytuacji, działania, które należy podjąć. Przyznał, że była także omawiana kwestia pomocy militarnej, ale wskazał, że nie może na razie zdradzić szczegółów. – Gros czasu zajęły kwestie współdziałania, koordynacji działań z naszymi sojusznikami. W najbliższym czasie spodziewamy się istotnych rozmów, również na najwyższym szczeblu. To, co jest najważniejsze teraz, to koordynacja sojusznicza, z partnerami z UE, zdecydowana akcja międzynarodowa. Pominąwszy naszE działania bilateralne polsko- ukraińskie – dodał.

Soloch powiedział, że Polska udziela i będzie udzielać Ukrainie wsparcia pozamilitarnego. Wskazał na kwestię pomocy humanitarnej, jeśli będzie taka potrzeba, działania na forum międzynarodowym w zakresie koordynacji polityki energetycznej. – Wszystko w zależności od rozwoju sytuacji. W sytuacji gdybyśmy mieli rzeczywiście do czynienia z konfliktem zbrojnym, to wszystkie parametry ulegają zmianie. Liczy się przede wszystkim pomoc wojskowa, humanitarna, a na tym etapie bardzo istotne są działania w wymiarze politycznym, budowanie jednolitego przekazu ze strony państw zachodnich; takiego przekazu, który miałby wymiar odstraszający dla Rosji – powiedział Soloch. Dodał, że Polska w najbliższym czasie przedstawi sojusznikom własne propozycje w sprawie sytuacji na Ukrainie.

Dopytywany o ewentualną pomoc militarną wskazał na pomoc wojskową, materialną, ale zaznaczył, że żadnych decyzji w tej sprawie nie ma. – Nie ma mowy na chwilę obecną o obecności naszych wojsk na terenie Ukrainy. Ukraińcy o to nie proszą. Takie jest stanowisko całego Sojuszu – powiedział Soloch, przypominając, że działamy w wymiarze sojuszniczym. Przyznał, że w najbliższym czasie przewidywane są konsultacje z USA, a także w formacie regionalnym.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej