RAPORT

Wojna na Ukrainie

Na granicę z Białorusią przyjeżdżają wykonawcy. Rusza budowa zapory

Budowa zapory na granicy (fot.TT/Straż Graniczna/Mariusz Kamiński)
Budowa zapory na granicy (fot.TT/Straż Graniczna/Mariusz Kamiński)

We wtorek oddajemy teren wykonawcom i rusza budowa zapory na granicy z Białorusią; prace zaczną się od wiercenia pali i ich betonowania w ziemi – poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Jak wyjaśniła, prace przygotowawcze trwają od pewnego czasu.

Białoruskie służby codziennie atakują granicę. „Możemy się spodziewać kolejnych prób”

Możemy się spodziewać dalszego destabilizowania naszej granicy, dalszych prób atakowania z Białorusi naszej linii granicznej, ale także naszych...

zobacz więcej

Zapora na granicy z Białorusią, o długości łącznie 186 km i wysokości ponad 5,5 m, ma być gotowa w czerwcu tego roku. Roboty budowlane, na które zakontraktowano 644 mln zł, wykonają firmy Budimex oraz konsorcjum Unibepu i spółki zależnej Budrex. Budimex postawi zaporę na dwóch odcinkach o łącznej długości 105,5 km, a Unibep - 80,7 km. Prace będą prowadzone równolegle na czterech odcinkach.

– Zgodnie z planem jutro rusza budowa zapory na granicy z Białorusią – powiedziała w poniedziałek rzeczniczka Straży Granicznej. – Prace przygotowawcze trwają już jakiś czas, ale jutro, tak jak zapowiadaliśmy, oddajemy place pod budowę wykonawcom – dodała.

Por. Michalska wyjaśniła, że wykonana została dokumentacja techniczna na pierwsze odcinki, czyli ponad 20 km. – Prace rozpoczynają się od wiercenia pali i ich betonowania w ziemi – podkreśliła.

– Jeszcze w tym tygodniu na miejscu budowy planujemy zorganizować spotkanie dla dziennikarzy – zapowiedziała rzeczniczka SG.

Obrona zewnętrznych granic UE. Ministrowie Polski, Litwy, Austrii i Grecji jednym głosem

– Odbyła się bardzo rzeczowa dyskusja. Większość delegacji krajowych uważa, że sprawa zewnętrznych granic Unii Europejskiej jest wspólną sprawą, a...

zobacz więcej

Produkcja stalowych przęseł


Zaznaczyła też, że równolegle w Siedlcach produkowane są stalowe przęsła. To podstawowe elementy zapory, które wykonuje konsorcjum trzech firm: Polimex-Mostostal, Mostostal Siedlce i Węglokoks. Wartość umowy z konsorcjum to 589 mln złotych.

Inwestycja - zgodnie z ustawą o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, która weszła w życie 4 listopada - jest celem publicznym. Nie są do niej stosowane przepisy odrębne, w tym m.in. prawa budowlanego, prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska. Do zamówień związanych z inwestycją nie stosuje się też Prawa zamówień publicznych, a kontrolę zamówień sprawuje CBA. Niejawne są informacje dotyczące konstrukcji, zabezpieczeń i parametrów technicznych zapory. Formalnym inwestorem jest komendant główny Straży Granicznej.

Koszt robót budowlanych i produkcji przęseł to 1 mld 233 mln zł. Kolejnym etapem będzie podpisanie umów dotyczących bariery elektronicznej.

Czytaj także: Czeremcha. Białoruskie służby zaatakowały polskie patrole

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej