RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Zachęta do bandytyzmu na drogach”. Decyzja Ziobry po uniewinnieniu „Froga”

Zbigniew Ziobro: To wyrok jawnie urągający zdrowemu rozsądkowi i elementarnej sprawiedliwości (fot. PAP/Leszek Szymański)
Zbigniew Ziobro: To wyrok jawnie urągający zdrowemu rozsądkowi i elementarnej sprawiedliwości (fot. PAP/Leszek Szymański)

„Jawnie urągający zdrowemu rozsądkowi i elementarnej sprawiedliwości wyrok” uniewinniający pirata drogowego Roberta N., ps. Frog, „jest zachętą do bandytyzmu na drogach” – powiedział prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Jak poinformował, wydał polecenie wniesienia do Sądu Najwyższego kasacji w tej sprawie.

Rajdy „Froga” pod Kielcami i w Warszawie. Pirat drogowy prawomocnie uniewinniony

Sąd Okręgowy w Warszawie prawomocnie uniewinnił znanego pirata drogowego Roberta N. ps. Frog w sprawach dotyczących rajdów w Warszawie i pod...

zobacz więcej

– Sąd drugiej instancji wydał wobec notorycznego pirata drogowego, wyrok jawnie urągający zdrowemu rozsądkowi i elementarnej sprawiedliwości – ocenił Zbigniew Ziobro.

– Takie rozstrzygnięcie sądu jest zachętą do bandytyzmu na drogach. Może to kosztować niewinne ludzkie życie i cierpienie tych ofiar, którym zbiegiem okoliczności uda się ujść śmierci – powiedział Ziobro.

– Jako prokurator generalny wydałem polecenie wniesienia do Sądu Najwyższego kasacji w tej sprawie – poinformował.

Kilka dni wcześniej Sąd Okręgowy w Warszawie prawomocnie uniewinnił pirata drogowego Roberta N. ps. Frog w sprawach dotyczących rajdów w Warszawie i pod Kielcami. Przedtem sąd I instancji częściowo uznał jego winę i wymierzył mu karę 2,5 roku bezwzględnego więzienia.

W lutym ubiegłego roku Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa uznał, że Robert N. jest niewinny w związku z rajdem po Warszawie, jednak uznał go winnym tego, że sprowadził bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym, prowadząc samochód w lutym 2014 r. pod Kielcami. Mężczyznę skazano na 2,5 roku bezwzględnego więzienia. Sąd orzekł także 5-letni zakaz prowadzenia pojazdów.

„Frog” ścigany listem gończym. „Policjanci zapewniają anonimowość”

Policjanci z warszawskiego Targówka poszukują Roberta Nogal ps. „Frog”. Mężczyzna jest ścigany listem gończym w celu odbycia kary roku i sześciu...

zobacz więcej

Od wyroku wniesiono apelację, którą warszawski sąd okręgowy rozpoznał w poprzedni wtorek. Jak poinformowała sekcja prasowa tego sądu, sąd zmienił orzeczenie I instancji w ten sposób, że uniewinnił Roberta N. również w tzw. „wątku kieleckim”. – W pozostałym zakresie wyrok utrzymano w mocy – przekazano. Oznacza to, że w tej sprawie Robert N. jest prawomocnie niewinny.

Wydając wyrok I instancji, sąd podkreślił, że - prowadząc samochód na trasie Jędrzejów – Kielce – „Frog” znacznie przekroczył prędkość w czasie dużego natężenia ruchu, nie respektował żadnych praw innych uczestników ruchu drogowego, nie zatrzymał się do policyjnej kontroli i podjął próbę ucieczki. Mężczyzna złamał też zakaz wyprzedzania, przekraczał podwójną linię ciągłą, a - wykonując niebezpieczne manewry – „nie miał możliwości dokonania prawidłowej oceny sytuacji na drodze”. Jego styl jazdy miał zmusić innych uczestników ruchu - w tym betonomieszarkę - do „ucieczki i maksymalnego zjazdu na pobocze”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

– Gdyby nie racjonalne zachowanie innych uczestników ruchu, to jazda oskarżonego w taki sposób, z taką prędkością i w takich warunkach, a więc prowadzenie pojazdu mechanicznego z naruszeniem najbardziej elementarnych zasad w ruchu lądowym, doprowadziłoby do wypadku drogowego o tragicznych skutkach, w których uczestniczyliby kierowca betonomieszarki, kierowca ciężarówki, rowerzysta, dwaj policjanci i sam oskarżony, oraz być może inne pojazdy znajdujące się w niedalekiej odległości – podkreślała wówczas sędzia Agata Pomianowska.

Wyrok uniewinniający pirata drogowego wydała sędzia Wanda Jankowska-Bebeszko. To nie pierwsze jej kontrowersyjne orzeczenie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej