RAPORT

Pogarda

„Romans” Onetu z Władimirem Putinem. Zobacz 10 przykładów

Prezydent Rosji Władimir Putin (Mikhail Svetlov, Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)
Prezydent Rosji Władimir Putin (Mikhail Svetlov, Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Gdy w obliczu zagrożenia wojną portal Onet opisał sportowe zamiłowania Władimira Putina, w internecie wylała się fala krytyki. Ale podobnych sytuacji było już wiele. Przypominamy kilka z nich.

Putin znów „gwiazdą” w Onecie. Wiceminister: Byłem zdumiony

– Nie mam wielkich złudzeń co do tego, jakie teksty i często w jakim celu ukazują się na Onecie. Mimo to byłem zaskoczony ostatnią publikacją o...

zobacz więcej

„Władimir Putin jest wielkim pasjonatem sportu. Jeździ konno, gra w hokeja i ma czarne pasy sztuk walki” – napisał o liderze Rosji portal Onet. Na pracowników serwisu wylała się fala krytyki, więc narrację tekstu zmieniono. Teraz - zamiast politycznej laurki - padają ostre stwierdzenia, takie jak „dyktator”.

Ale to nie pierwszy raz, gdy Onet należący do niemiecko-szwajcarskiego koncernu w ten sposób próbuje ocieplać wizerunek rosyjskiego polityka.

W czerwcu 2021 roku portal opublikował quiz o prezydencie Rosji Władimirze Putinie. „To nazwisko budzi respekt i fascynację” – pisali pracownicy portalu, zachęcając czytelników do zdobywania punktów. „Putin: konstruktywne spotkanie, zero wrogości” – komplementował z kolei szef serwisu, komentując genewskie spotkanie Bidena z Putinem - zobacz   TUTAJ.

Zobacz także ->  Onet z laurką dla Putina. „Jeździ konno, gra w hokeja i ma czarny pas karate”

Gdy wokół ostatniego tekstu Onetu wybuchła afera, redakcja zmieniła tytuł. Podobnie było w ubiegłym roku, gdy rosyjscy hakerzy przejęli internetowy profil żony szefa KPRM Michała Dworczyka. Wtedy również dzień po publikacji, tytuł artykułu był inny niż na początku - zobacz   TUTAJ.

Z kolei we wrześniu Onet opublikował tekst: „Zdrowy i wiecznie młody, jak to robi Władimir Putin”. Pracownicy serwisu podkreślali, że podczas gdy kilkadziesiąt osób z otoczenia Władimira Putina zakaziło się koronawirusem, rzecznik Kremla twierdził, że sam prezydent jest absolutnie zdrowy. „Kluczem do sukcesu może być styl życia rosyjskiego prezydenta" – zachwalano tężyznę fizyczną rosyjskiego przywódcy. Z nieznanych nam powodów tekst zniknął z sieci i obecnie wyświetla się informacja „Błąd 404”.

Unia ujawnia, jak uderzy w Polskę ws. Pegasusa. Wiceminister: Działanie na polecenie Tuska

Hiszpański europoseł Esteban González Pons, który ma kierować misją PE badającą sprawę Pegasusa przyznał, że chce zmienić władze w Polsce. Co...

zobacz więcej

Powielanie narracji ambasadora Rosji


Rosja i Niemcy nie zważając na protesty innych państw wybudowały Nord Stream 2. Teraz prezydent Rosji przykręca inne kurki i szantażuje Unię Europejską wysokimi cenami. „Nie należy winić Rosji za ceny gazu w Europie, a Europa potrzebuje Nord Stream i Nord Stream 2” – twierdził niedawno ambasador Rosji. Tekst z absurdalnymi wyjaśnieniami opublikował portal Onet – zobacz   TUTAJ.

Zobacz także ->  Onet już nie ociepla wizerunku Putina? Tekst-laurka został całkowicie zmieniony

Czy dogadywanie się Niemiec z Rosją jest dobre dla Europy? Zdaniem większości Polaków nie, z tego powodu na łamach Onetu analityk tego serwisu zarzucił Polakom „kompleksy” i „wzmożenie moralne”. „Polska nie rozumie podstawowych reguł tej gry – pisał Witold Jurasz, były I sekretarz ambasady w Moskwie. Przekonywał, że odejście od amerykańskich sankcji na Kreml za Nord Stream 2 jest uzasadnione – zobacz  TUTAJ.

W ostatnich miesiącach, zanim Rosja doprowadziła do drastycznych wzrostów cen, Polacy żyli głównie tematem kryzysu migracyjnego. Zdaniem ekspertów, konflikt na granicy białoruski reżim wywołał na polecenie Moskwy. Gdy lewicowe środowiska ogłosiły demonstrację przeciw ochronie polskiej granicy przed wtargnięciami cudzoziemców, Onet wydawany przez Ringier Axel Springer relacjonował wydarzenie, informując, że chodzi o „solidarność z uchodźcami i uchodźczyniami” – zobacz   TUTAJ.

Pomoc dla Ukrainy. KE proponuje nowy pakiet

Komisja Europejska proponuje nowy pakiet nadzwyczajnej pomocy makrofinansowej Ukrainie w wysokości 1,2 mld euro. Pakiet ten pomoże Ukrainie w...

zobacz więcej

W ubiegłym roku część internautów zaskoczył redaktor naczelny Onetu. Bartosz Węglarczyk pochwalił bowiem rosyjskie służby pisząc: „Czy wiecie, że podczas rozpędzania demonstracji prodemokratycznych w Rosji w ostatniej dekadzie nikt nie zginął? Bardzo profesjonalne służby mają Rosjanie”. Wpis wywołał wiele komentarzy.

Zobacz także ->  NATO wzmacnia wschodnią flankę. Dodatkowe okręty i myśliwce

To Onet donosił również, jakoby jedynie niewielka liczba polskich myśliwców była zdolna do lotów, a „samoloty bojowe F-16 zostały skasowane”. „Wojsko nie skasowało żadnego samolotu F-16. Zarzuty zawarte w tekście portalu Onet to fake news” – odpowiedziało Ministerstwo Obrony Narodowej. „Naruszają dobre imię i deprecjonują ogromny wysiłek pilotów, techników i całego personelu, dzięki któremu realizowane są zadania związane z bezpieczeństwem i pozycją międzynarodową Polski” – stwierdzono.

Innym razem resort zareagował na tekst Onetu (bazujący na niemieckim Die Welt) o tym, że „niemal 1,8 mln danych dotyczących polskiej armii znalazło się w internecie”. „Jeśli ktoś się kompromituje, to jest to Onet, który powtarza bzdury publikowane przez Die Welt” – twierdził MON. „Dane, które zostały ujawnione, są regularnie publikowane w publicznej bazie prowadzonej przez NATO Master Catalogue of References for Logistics” – zapewniono na koncie resortu w mediach społecznościowych. Gdy Polacy świętowali 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, Onet przypomniał tekst opisujący wojnę polsko-bolszewicką z perspektywy rosyjskich jeńców. „Tego co wyprawiają Polacy, nie da się opowiedzieć” – można było przeczytać już w nagłówku.

Opowieść o rzekomym złym traktowaniu jeńców po Bitwie Warszawskiej jest motywem przewodnim wielu rosyjskich ataków na Polskę i naszą historię.

„Zabrakło tylko sierpa i młota” – komentował wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej