RAPORT

Wojna na Ukrainie

Putin znów „gwiazdą” w Onecie. Wiceminister: Byłem zdumiony

Władimir Putin (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)
Władimir Putin (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)

– Nie mam wielkich złudzeń co do tego, jakie teksty i często w jakim celu ukazują się na Onecie. Mimo to byłem zaskoczony ostatnią publikacją o Władimirze Putinie, bo jawnie wpisywała się w narrację propagandową Kremla – powiedział portalowi tvp.info wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Warto przypomnieć, że to na łamach Onetu ambasador Rosji bronił polityki gazowej Putina, ukazywały się quizy o prezydencie Rosji, a gdy Białoruś atakowała Polskę imigrantami, promowano demonstrację przeciw ochronie naszej granicy.

Unia ujawnia, jak uderzy w Polskę ws. Pegasusa. Wiceminister: Działanie na polecenie Tuska

Hiszpański europoseł Esteban González Pons, który ma kierować misją PE badającą sprawę Pegasusa przyznał, że chce zmienić władze w Polsce. Co...

zobacz więcej

Władimir Putin odpowiada nie tylko za inwazje na inne kraje (np. na Ukrainę czy Gruzję), ale również za wspieranie reżimów i współpracę z takimi dyktatorami jak Baszszar al-Asad czy Aleksandr Łukaszenka. Gdy Europie grozi kolejna wojna, a prezydent Rosji zwozi żołnierzy i sprzęt na granicę z Ukrainą, polskojęzyczny portal Onet niemieckiego–szwajcarskiego koncernu opublikował tekst o sportowych osiągnięciach Putina. „Jeździ konno, gra w hokeja i ma czarne pasy sztuk walki” – zachwycano się już w tytule.

To pokazuje, że w redakcji Onetu nie istnieje wyczucie co do tego, co jest właściwe, a co nie. Nie chodzi tylko o samą treść publikacji, ale również jej kontekst terminowy – mówi portalowi tvp.info Szymon Szynkowski vel Sęk.

Zobacz także:   Onet z laurką dla Putina. „Jeździ konno, gra w hokeja i ma czarny pas karate”

Wiceminister spraw zagranicznych przyznaje, że ocieplanie wizerunku polityka szantażującego Europę cenami gazu i straszącego wojną, nie powinno mieć miejsca.

– Nie mam wielkich złudzeń co do tego, jakie teksty i często w jakim celu ukazują się na Onecie. Mimo to byłem zaskoczony ostatnią publikacją o Władimirze Putinie, bo jawnie wpisywała się w narrację propagandową Kremla. Fakt, że później tytuł został w zaciszu redakcji skorygowany pokazuje, że zreflektowano się, iż może im to przynieść szkody wizerunkowe. Pierwszy nagłówek był bowiem nawiązaniem do narracji Moskwy. Byłem nim zdumiony – przyznaje.

Fot. Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk (PAP/Paweł Jaskółka)

Pomoc dla Ukrainy. KE proponuje nowy pakiet

Komisja Europejska proponuje nowy pakiet nadzwyczajnej pomocy makrofinansowej Ukrainie w wysokości 1,2 mld euro. Pakiet ten pomoże Ukrainie w...

zobacz więcej

Polska aktywna ws. Białorusi


Departament Stanu USA polecił opuścić Ukrainę rodzinom amerykańskich dyplomatów, a kraje NATO wysyłają dodatkowe okręty i myśliwce do Europy Wschodniej. To odpowiedź na niepokojące działania Putina, który rozbudowuje liczbę wojsk przy Ukrainie.

Polska jest w tej chwili bardzo aktywnym aktorem tych wydarzeń. Jesteśmy w stałym kontakcie z kluczowymi partnerami. Przypomnę tutaj choćby stałe kontakty pana ministra Zbigniewa Raua i sekretarza stanu Stanów Zjednoczonych Antony’ego Blinkena, ale również ostatnią rozmowę, w której brali udział m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oraz wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell – zaznacza wiceminister Szynkowski vel Sęk.

Zobacz także:   Onet już nie ociepla wizerunku Putina? Tekst-laurka został całkowicie zmieniony

W rozmowie z portalem tvp.info polityk PiS podkreśla, że „aby mieć realny wpływ na wydarzenia na Wschodzie i robić wszystko w celu deeskalacji tej napiętej sytuacji, wykorzystujemy nie tylko rozmowy z naszymi partnerami, ale przede wszystkim przewodnictwo Polski w OBWE.” Przypomnijmy, że ostatni artykuł Onetu to nie jedyna sytuacja, gdy ten portal postawił rosyjskiego przywódcę w tak pozytywnym świetle. Już wcześniej w serwisie pisano m.in. o „zdrowym i wiecznie młodym Putinie”, broniono rosyjskiej polityki gazowej oraz próbowano tłumaczyć budowę Nord Stream 2. Wejdź i przeczytaj  „Romans Onetu z Władimirem Putinem. Zobacz 10 przykładów”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej