RAPORT

Wojna na Ukrainie

Niemcy oddadzą Polsce skradziony zabytek. Ich media piszą o „konfiskacie”

Większość zrabowanych przez Niemcy dzwonów została przetopiona (zdjęcie ilustracyjne; fot. Shutterstock/ANGHI)
Większość zrabowanych przez Niemcy dzwonów została przetopiona (zdjęcie ilustracyjne; fot. Shutterstock/ANGHI)

Jedna z parafii w Nadrenii Północnej-Westfalii zwróci Polsce XVII-wieczny dzwon pochodzący z miejscowości Radoszowy w województwie opolskim. Niemieckie media piszą o „konfiskacie” dzwonów.

„Niemcy opuściły zachodni sojusz”. Politico punktuje decyzje Berlina

Jakie dokładnie jest stanowisko Niemiec w sprawie Rosji i Ukrainy? – to pytanie stawia główny korespondent europejski Politico Matt Karnitschnig....

zobacz więcej

W weekend pojawiła się informacja, że parafia z Gelsenkirchen w Zagłębiu Ruhry stara się o zwrot do Polski zabytkowego dzwonu z brązu.

Zrabowane czy skonfiskowane?


„Jak podał w weekend katolicki tygodnik »Neues Ruhrwort«, rada kościelna parafii św. Urbana postanowiła niedawno zwrócić dzwon prawowitemu właścicielowi. Liczący ponad 400 lat dzwon pochodzi z miejscowości Radoszowy w województwie opolskim” – opisuje Katolicka Agencja Informacyjna (KNA) z Niemiec.

W serwisie Deutsche Welle czytamy, że XVII-wieczny dzwon z brązu pochodzi z 1616 r. Jednak zarówno DW, jak i agencja KNA, opisując sprawę piszą o „konfiskacie” – terminu tego, oznaczającego de facto rabunek zabytków z okupowanych przez Niemcy terenów, używa się dla zarządzenia Hermana Göringa z 1940 r. (choć podobny system działał w czasie I wojny światowej). Niemcy zrabowali w sumie około 100 tys. dzwonów. Wiele z nich skradziono z terenów Polski. Choć większość przetopiono do celów zbrojeniowych, niektóre zachowały się do dziś.

Zobacz także: Polska upomina się o zwrot zrabowanych dóbr kultury. Niemcy odnieśli się do sprawy

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej