RAPORT

Pogarda

Ostre słowa mera Kijowa. Kliczko: Niemcy zdradzają swoich przyjaciół

Witalij Kliczko, mer Kijowa (fot. Hennadii Minchenko/ Ukrinform/Barcroft Media via Getty Images)
Witalij Kliczko, mer Kijowa (fot. Hennadii Minchenko/ Ukrinform/Barcroft Media via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W obliczu groźby inwazji Rosji na Ukrainę mer Kijowa Witalij Kliczko w tekście dla dziennika „Bild” wyraził rozczarowanie postawą Niemiec, którą uważa za „zdradę przyjaciół w dramatycznej sytuacji”. Na Ukrainie panuje rozczarowanie, że rząd niemiecki obstaje przy Nord Stream 2 – podkreśla Kliczko. Były mistrz świata w boksie od 2014 r. jest włodarzem ukraińskiej stolicy.

Urabianie po rosyjsku. „Eksperci” Rossija1 rozrysowują plany ataku na Polskę i kraje bałtyckie

Przygotowanie Rosjan do wojny zaczęło się w telewizji rosyjskiej wiele tygodni temu. To jest solidna obrabotka – czyli urabianie świadomości widzów...

zobacz więcej

W tekście napisanym dla „Bilda” mer Kijowa przypomina: „Przez długi czas mieszkałem w Niemczech i nadal mam tam wielu przyjaciół”. Dlatego „szczególnie boli mnie, gdy widzę, jak w wielu kwestiach kontrolę polityczną przejęli ludzie o putinowskich zapędach”.

Niemieckie zakupy Putina


Zdaniem Witalija Kliczki „miliardy, które Rosja zainwestowała w zakup niemieckich korporacji, byłych polityków i lobbystów, opłaciły się Władimirowi Putinowi”.

Na Ukrainie „panuje ogromne rozczarowanie, że rząd niemiecki obstaje przy Nord Stream 2. Że nie chce dostarczać broni obronnej, a jednocześnie uniemożliwia państwom takim jak Estonia dostarczanie nam broni” – podkreśla Kliczko.

„Niemcy opuściły zachodni sojusz”. Politico punktuje decyzje Berlina

Jakie dokładnie jest stanowisko Niemiec w sprawie Rosji i Ukrainy? – to pytanie stawia główny korespondent europejski Politico Matt Karnitschnig....

zobacz więcej

W opinii Kliczki to „nieudzielenie pomocy i zdrada przyjaciół w dramatycznej sytuacji, w której nasz kraj jest zagrożony przez rosyjskie wojska”.

„Wiele osób zadaje pytanie: Gdzie tak naprawdę stoi rząd niemiecki? Po stronie wolności, a więc po stronie Ukrainy? Czy po stronie agresora?” – pisze Kliczko i apeluje: „Potrzebne są teraz wyraźne sygnały z najważniejszego kraju Europy!”.

Uderzyć w Schroedera i spółkę?


Niemcy powinny zapewnić, że „lobbyści tacy jak były kanclerz Gerhard Schroeder mieli prawny zakaz dalszej pracy dla rosyjskiego reżimu (Schroeder jest szefem rady nadzorczej Nord Stream, pełni też funkcję przewodniczącego rady dyrektorów w koncernie naftowym Rosnieft – red.). To byłyby sankcje, które naprawdę zabolałyby wielu” – przekonuje mer ukraińskiej stolicy.

„Niestety niepojęte wypowiedzi niemieckiego wiceadmirała na temat Rosji i Putina pokazują: inni przedstawiciele (Niemiec) na ważnych stanowiskach również cierpią na kompletną utratę rzeczywistości, jeśli chodzi o Rosję” – pisze mer, nawiązując do wypowiedzi byłego szefa niemieckiej marynarki wojennej. Podczas wizyty w Indiach Kay-Achim Schoenbach stwierdził, że Ukraina nie odzyska anektowanego przez Rosję Krymu. Odnośnie do Putina szef niemieckiej marynarki wojennej powiedział, że to, czego Putin naprawdę chce, to szacunek. „Mój Boże, obdarzenie kogoś szacunkiem mało kosztuje, a nawet nic... Można łatwo dać mu szacunek, którego żąda i zapewne na który również zasługuje”.

Zobacz nagranie szokującego wystąpienia byłego niemieckiego dowódcy:
teraz odtwarzane
„Putin zasługuje na szacunek. Potrzebujemy Rosji”. Szokujące słowa szefa niemieckiej marynarki

Ukraina chce tylko jednego: być niepodległym, demokratycznym i wolnym krajem! Demonstrowaliśmy w tej sprawie na Majdanie przez wiele miesięcy w 2014 roku! Będziemy nadal o to walczyć, nie będziemy nikogo atakować, ale będziemy bronić naszego kraju” – zapewnia Kliczko na koniec swojego tekstu w dzienniku „Bild”.

Zobacz także: Onet już nie ociepla wizerunku Putina? Tekst-laurka został całkowicie zmieniony

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej