RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

NATO wzmacnia wschodnią flankę. Dodatkowe okręty i myśliwce

Widmo rosyjskiej agresji na Ukrainę (fot. Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images)
Widmo rosyjskiej agresji na Ukrainę (fot. Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Kraje NATO wysyłają dodatkowe okręty i myśliwce do Europy Wschodniej, wzmacniając odstraszanie i obronę, w miarę jak Rosja kontynuuje rozbudowę wojsk na Ukrainie i wokół niej – poinformowała Kwatera Główna NATO.

Opuszczają Ukrainę. Brytyjczycy ewakuują pracowników ambasady w Kijowie

Spakujcie się i wyjedźcie – usłyszało część ludzi pracujących w brytyjskiej ambasadzie w Kijowie. Ukrainę mają opuścić także ich rodziny. BBC...

zobacz więcej

Dania wysyła fregatę na Morze Bałtyckie i ma rozmieścić na Litwie cztery myśliwce F-16 w celu wsparcia misji NATO w regionie.

Hiszpania wysyła okręty, które dołączą do sił morskich NATO i rozważa wysłanie myśliwców do Bułgarii. Francja wyraziła gotowość wysłania wojsk do Rumunii pod dowództwem NATO.

Holandia wysyła od kwietnia do Bułgarii dwa myśliwce F-35 w celu wsparcia działań NATO w zakresie patroli powietrznych w regionie, a także przeznacza okręt i jednostki lądowe dla Sił Odpowiedzi NATO.

Stany Zjednoczone dały też jasno do zrozumienia, że rozważają zwiększenie obecności wojskowej we wschodniej części Sojuszu.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że będzie nadal podejmować wszelkie niezbędne środki w celu ochrony i obrony wszystkich sojuszników, w tym poprzez wzmacnianie wschodniej części Sojuszu. – Zawsze będziemy reagować na każde pogorszenie naszej sytuacji bezpieczeństwa, w tym poprzez wzmacnianie naszej zbiorowej obrony – mówił.

W odpowiedzi na nielegalną aneksję Krymu przez Rosję w 2014 roku NATO zwiększyło swoją obecność we wschodniej części Sojuszu, w tym czterema wielonarodowymi grupami bojowymi w Estonii, na Łotwie, Litwie i w Polsce. Jednostki te, dowodzone odpowiednio przez Wielką Brytanię, Kanadę, Niemcy i Stany Zjednoczone, są wielonarodowe i gotowe do walki. Kwatera Główna NATO wskazuje, że ich obecność jasno pokazuje, że atak na jednego sojusznika zostanie uznany za atak na cały Sojusz.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej