RAPORT

Wojna na Ukrainie

Z Domowej Opieki Medycznej skorzystało już 1 mln osób

Konsultanci DOM uratowali życie ok. 6 tys. pacjentów, wzywając karetkę (fot. Shutterstock/Microgen)
Konsultanci DOM uratowali życie ok. 6 tys. pacjentów, wzywając karetkę (fot. Shutterstock/Microgen)

Przekroczyliśmy 1 mln osób, które skorzystały z Domowej Opieki Medycznej – napisał w poniedziałek rano minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował, że konsultanci DOM uratowali życie ok. 6 tys. pacjentów, wzywając karetkę.

Szpital dostanie karetkę, którą przewożono nielegalnych migrantów

Prokuratura Okręgowa w Suwałkach przekazała szpitalowi w Olecku (woj. warmińsko-mazurskie) karetkę, którą zabezpieczono w toku śledztwa dotyczącego...

zobacz więcej

Program Domowej Opieki Medycznej ma na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjentów z COVID–19, w tym poziomu saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem, tętna, temperatury oraz objawów chorobowych. Konsultanci i lekarze monitorują wyniki pomiarów pacjentów i w razie konieczności wzywają pogotowie. W sytuacjach niepokojących pacjent jest kierowany na zdalną konsultację.

W poniedziałek minister zdrowia poinformował, że do niedzieli z Domowej Opieki Medycznej skorzystało już 1 mln osób.

„Lekarze udzielili już 130 tys. konsultacji pacjentom korzystającym z pulsoksymetrów. Wyniki na bieżąco przekazuje 126 tys. osób. Ok 6 tys. pacjentom konsultanci DOM uratowali życie, wzywając karetkę” – napisał na Twitterze Adam Niedzielski.

Do programu automatycznie są włączani pacjenci z COVID–19, którzy ukończyli 55 lat. Po stwierdzeniu pozytywnego wyniku na COVID–19 pacjentowi jest dostarczany pulsoksymetr przez pracownika Poczty Polskiej.

Pacjenci, którzy mają mniej niż 55 lat, mogą skorzystać z programu po wypełnieniu formularza Domowej Opieki Medycznej na stronie Ministerstwa Zdrowia lub po kwalifikacji przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, zarejestrowanego w systemie DOM.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej