RAPORT

Wojna na Ukrainie

Włamanie na telefon Wojtunika. „To ktoś, kto doskonale widzi, co się dzieje”

Mamy kogoś, kto doskonale widzi, co dzieje się w polskiej polityce i żeby te ataki odniosły szczególnie duży skutek, tę wiedzę wykorzystuje – powiedział w programie „#Jedziemy” pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński, odnosząc się do sprawy włamania na telefon byłego szefa CBA Pawła Wojtunika. Cieszyński zaznaczał, że służby dążą do wyjaśnienia tej sprawy i pozostają „bardzo ostrożne”.

Były dyrektor CBA nie żyje. Żaryn odpowiada na insynuacje opozycji

Nie do pomyślenia jest granie śmiercią człowieka i wikłanie jej w bieżącą kampanię polityczną – napisał na Twitterze rzecznik prasowy ministra...

zobacz więcej

Chodzi o sprawę, o której Wojtunik poinformował w piątek na Twitterze. „Nie wiem, kim jesteście kanalie ani dlaczego to robicie moim dzieciom, ale podszycie się pod mój numer i zadzwonienie wczoraj w nocy do mojej córki z informacją »Twój tata nie żyje, nie oddycha, dzwonię z jego telefonu” przekracza wszelkie normy i granice« – napisał były szef CBA.

Na wpis odpowiedział Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych. „To wyjątkowe łajdactwo. Nie ma usprawiedliwienia dla takich czynów. Policja podejmuje działania w tej sprawie” – zapewnił Wąsik.

Podobna sytuacja, tzw. spoofing, spotkała w tym tygodniu dwoje posłów, Pawła Szramkę z koła Polskie Sprawy i Paulinę Matysiak z Lewicy. Najpierw do Szramki ktoś zadzwonił z groźbami, podszywając się pod numer Matysiak, a potem taki sam telefon odebrała posłanka Lewicy od kogoś, kto podszył się pod telefon posła Polskich Spraw. Parlamentarzyści również zgłosili sprawę na policję.

Sekretarz stanu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński podkreślił wtedy na Twitterze, że cyberprzestępcy próbują wykorzystać spoofing do podsycania politycznych sporów. „Słuchajmy głosu ekspertów i nie dajmy się rozegrać – każda poszkodowana osoba może liczyć na profesjonalne wsparcie państwowych instytucji” – napisał. Na początku roku minister sam relacjonował, że ktoś, podszył się pod jego numer i zadzwonił na policję.

W uproszczeniu spoofing telefoniczny polega na podszywaniu się pod dowolny numer lub nazwę kontaktu. Przy takim cyberataku, choć telefon odbiorcy wyświetla daną informację o dzwoniącym lub piszącym SMS, w rzeczywistości dzwoni lub pisze cyberprzestępca.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej