RAPORT

Wojna na Ukrainie

Atak zimy jeszcze w styczniu? Różnica temperatur wyniesie kilkadziesiąt stopni

Ostatni tydzień stycznia będzie zróżnicowany pogodowo. Z synoptycznej prognozy IMGW wynika, że temperatura spadnie miejscami nawet do -20 st., a na wschodzie Polski czeka nas zimowa aura, ze słabymi opadami śniegu. Nie wszędzie będzie jednak podobnie – pojawią się bowiem także temperatury powyżej zera, deszcz i mżawka.

Eksperymentalna prognoza pogody do maja 2022. Uwagę zwracają marzec i kwiecień

Marzec i kwiecień mogą być cieplejsze niż wskazują normy; z kolei luty i maj nie zaskoczą temperaturami – wynika z eksperymentalnej prognozy...

zobacz więcej

Eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazują, że zachodnia Polska będzie pod grubą warstwą chmur, podczas gdy wschód kraju opanuje zimowa aura. „Podczas rozpogodzeń, w rejonach podgórskich Karpat, temperatura może spaść do -20 st.” – czytamy w prognozie dla całego tygodnia od 24 do 30 stycznia.

W poniedziałek na południowym wschodzie pogodnie i bez opadów, jednak na pozostałym obszarze pochmurnie z opadami śniegu przechodzącymi w deszcz ze śniegiem oraz na zachodzie w deszcz lub mżawkę, gdzieniegdzie marznące i powodujące gołoledź. Temperatura na wschodzie od -6 do 0 st., a na zachodzie od 1 do 6 st.

Największy mróz już tej nocy


Noc z poniedziałku na wtorek na wschodzie kraju mroźna, temperatura na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie spadnie do -15, a w rejonach podgórskich Bieszczad do -20 st. Na zachodzie temperatura wyniesie od 0 do 3 st.

„Ta duża różnica temperatury spowodowana będzie pozostawaniem na wschodzie zimnej masy powietrza pochodzenia arktycznego i napływem na zachód cieplejszej masy polarnej morskiej, po przejściu zatoki niżowej z ciepłym frontem atmosferycznym” – podkreślają synoptycy IMGW.

Wtorek 25 stycznia – pogodowa mapa Polski


We wtorek w całym kraju będzie pochmurnie z opadami śniegu na wschodzie i deszczu na zachodzie, lokalnie na południowym wschodzie także marznącego i powodującego gołoledź. W Karpatach opady śniegu i tam grubość pokrywy śnieżnej może wzrosnąć o około 10 cm. Prawie w całym kraju temperatura w ciągu dnia będzie powyżej zera. Wzrośnie prędkość i porywistość północno-zachodniego wiatru.

Źródło: IMGW-PIB
Od środy do końca tygodnia Polska znajdzie się na skraju niżu, którego ośrodek przemieszczał się będzie znad Morza Północnego nad Litwę.

Niż podzieli Polskę. Gdzie będzie cieplej?


Zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami i na wschodzie z opadami śniegu, a na pozostałym obszarze głównie z opadami deszczu lub deszczu ze śniegiem. W dalszym ciągu utrzyma się podział na cieplejszy zachód i chłodniejszy wschód. Temperatura w nocy na wschodzie wyniesie od -8 do 0, zaś na zachodzie od -1 do 4 st.; z kolei w dzień będzie odpowiednio od -2 do 3 oraz od 2 do 7 sti.

Wzrośnie prędkość wiatru oraz jego porywistość; na wybrzeżu wiatr będzie okresami dość silny oraz silny i w porywach osiągać może do 75 km/h.

Zobacz także: Skąd burze śnieżne w styczniu? Synoptyk przyznaje, że takiej sytuacji w Polsce jeszcze nie było
teraz odtwarzane
Rzecznik IMGW o tym, jak powstają burze śnieżne

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej