RAPORT

Wojna na Ukrainie

Najnowszy sondaż. Jakie poparcie ma Prawo i Sprawiedliwość?

Na ile mandatów w Sejmie mogą liczyć partie?  (fot. PAP/Leszek Szymański)
Na ile mandatów w Sejmie mogą liczyć partie? (fot. PAP/Leszek Szymański)

Przewaga Prawa i Sprawiedliwości nad Koalicją Obywatelską zmniejsza się. Mimo to partia rządząca wciąż utrzymuje znaczącą przewagę – tak wynika z nowego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Na ile mandatów w Sejmie mogłyby liczyć poszczególne formacje?

„32 mld zł pójdzie w ciągu roku do 11,5 mln polskich gospodarstw”

– Przede wszystkim powinniśmy podkreślić, że to, co państwo tutaj pokazują, to jest opracowanie przygotowane na zlecenie Senatu, którym kieruje...

zobacz więcej

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w niedzielę, wzięłaby w nich udział ponad połowa badanych (ponad 55 proc.). Blisko 35. proc. ankietowanych wskazało, że nie poszłoby do urn.

Sondaż do Sejmu. Wyniki zaskakują?


Na partię Jarosława Kaczyńskiego głosować chce 32,3 proc. respondentów. Jak podaje WP, to wynik nieco niższy niż w badaniu sprzed dwóch tygodni, kiedy na PiS wskazało 33 proc. badanych.

Drugie miejsce na politycznym podium zajmuje Koalicja Obywatelska z wynikiem 27,2 proc. W porównaniu do poprzedniego sondażu ugrupowanie zyskało 2 pkt. proc.

Portal podaje, że tym samym zmniejsza się różnica pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską. W poprzednim badaniu wynosiła ona prawie 8 pkt proc., teraz to 5 pkt. proc.

Na trzecim miejscu jest Polska 2050 Szymona Hołowni, na którą głosować chce 11,2 proc. biorących udział w sondażu. Oznacza to niewielki wzrost tej formacji – o 0,2 pkt proc.

„Czy rozumie pan pytanie?” Polityk PO pytany o Trzaskowskiego odpowiada o Orbanie [WIDEO]

– Czy pan w ogóle rozumie zadawane pytania – upewniał się prowadzący „Gościa Wiadomości” w TVP Info podczas rozmowy z posłem Arkadiuszem Myrchą z...

zobacz więcej

Kolejne miejsce zajmuje Lewica z wynikiem 7 proc. Partia notuje spadek; dwa tygodnie temu wskazało na nią 8,2 proc. respondentów.

Do Sejmu weszliby jeszcze przedstawiciele Konfederacji; partia w tym badaniu ma 6,8 proc. Dwa tygodnie temu mogła liczyć na poparcie 8 proc. Polaków.

Próg wyborczy przekroczyłaby jeszcze PSL-Koalicja Polska, na którą głosować chce 6,5 proc. badanych. To spadek o ponad 1 pkt proc.

Nie wszyscy jednak wiedzą, na kogo chcieliby oddać głos. Odpowiedzi „nie wiem” udzieliło 9 proc. badanych.

Sondaż. Rozkład mandatów


Prof. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego przeliczył wyniki badania na mandaty w Sejmie. „Najwięcej mandatów przypadłoby PiS – 185. Druga w sondażu Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 153 miejsca w Sejmie, a trzecia - Polska 2050 na 51. Kolejna w zestawieniu Lewica zdobyłaby 24 mandaty, natomiast Konfederacja i PSL miałyby po 23 posłów. Jeden mandat został w tych wyliczeniach zachowany dla przedstawiciela mniejszości niemieckiej” – czytamy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej