RAPORT

Wojna na Ukrainie

Przed dwoma laty koronawirus dotarł do Europy

. Pacjentem zero okazał się handlarz winem (Fot. Michele Lapini/Getty Images)
. Pacjentem zero okazał się handlarz winem (Fot. Michele Lapini/Getty Images)

24 stycznia 2020 r. zostały zarejestrowane pierwsze oficjalne trzy przypadki koronawirusa we Francji, które okazały się pierwszymi infekcjami SARS-CoV-2 w Europie. Pacjentem zero okazał się handlarz winem, Francuz chińskiego pochodzenia. Po nim zachorowali dwaj chińscy turyści, którzy przebyli z Wuhan, ogniska wirusa w środkowych Chinach.

Koniec pandemii w Europie? Jest prognoza WHO

Hans Kluge, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę, przyznał że prawdopodobnym jest zbliżanie się do końca pandemii...

zobacz więcej

Pacjent zero wrócił z Chin 22 stycznia, trafił do szpitala Pellegrin w Bordeaux. Chińscy turyści trafili do szpitali w Paryżu. Jeden z nich, 80-latek, zmarł 14 lutego 2020 r. Do Francji przyjechał 23 stycznia 2020 r., zmarł na oddziale intensywnej terapii szpitala Bichat-Claude-Bernard w Paryżu.

Jednak prof. Yves Cohen, kierownik dwóch oddziałów intensywnej terapii w szpitalach Avicenne w Bobigny i Jean-Verdier w Bondy, po przeprowadzonych testach PCR na próbkach pobranych od pacjentów, którzy w grudniu 2019 i styczniu 2020 r. przechodzili zapalenie płuc, odkrył przypadek koronawirusa datowany na 27 grudnia 2019 r. Był to 43-latek, który nie był nigdy w Chinach.

Jak koronawirus trafił do Francji


6 maja 2020 r. dr Michel Schmitt ze szpitala Alberta Schweitzera w Colmar zgłosił przypadek koronawirusa datowany na 16 listopada 2019 r. Dotyczył 73-latka, który miał kontakt z Chińczykami na lotnisku Paris-Charles-de-Gaulle.

Badanie przeprowadzone przez Narodowy Instytut Zdrowia i Badań Medycznych (Inserm), opublikowane 6 lutego 2021 r. w czasopiśmie „European Journal of Epidemiology” udowadnia, że koronawirus krążył we Francji już od jesieni 2019 r.

Omikron w Polsce. „Nawet do kilkunastu procent przypadków koronawirusa”

Do kilkunastu procent pacjentów z COVID-19 w Polsce mogło już zarazić się koronawirusem w wariancie Omikron – powiedział kardiolog, lipidolog,...

zobacz więcej

7 lutego 2020 r. w ośrodku narciarskim Contamines-Montjoie w Górnej Sabaudii, wraz z ujawnieniem pięciu zakażonych osób, obywateli brytyjskich, którzy zostali prawdopodobnie zarażeni przez turystę z Singapuru, nakazano zbadanie wszystkich przebywających w ośrodku turystów, którzy mieli z nimi kontakt. 10 dni później okazało się, że we Francji jest już 12 przypadków koronawirusa.

W dniach 17-21 lutego w Miluzie odbyło się ewangeliczne spotkanie Chrześcijańskiego Kościoła Otwartych Drzwi z udziałem kilku tysięcy osób, głównie Francuzów, ale także Belgów, Niemców i Szwajcarów. Spotkanie to uważane jest za jedno z głównych ognisk rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 we Francji; zaraziło się na nim ponad tysiąc osób m.in. z Ajaccio, Agen, Belfort, Besancon, Briancon, Dijon, Macon, Orleanie, Paryżu, Saint-Lo, Strasburgu.

25 lutego odnotowano we Francji śmierć pierwszego Francuza zakażonego koronawirusem, nauczyciela z gimnazjum Jean-de-La-Fontaine w Crepy-en-Valois.

29 lutego 2020 r. poinformowano, że koronawirusem zakażonych było we Francji już 100 osób. Główny klaster zakażeń znajdował się w departamencie Oise, gdzie eskadra transportowa uczestniczyła w sprowadzeniu ostatniego dnia stycznia 2020 r. 180 Francuzów przebywających w Wuhan.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej