RAPORT

Wojna na Ukrainie

USA redukują personel ambasady w Kijowie. Rodziny dyplomatów mają opuścić kraj

Ambasada USA w Kijowie (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Ambasada USA w Kijowie (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Departament Stanu USA polecił opuścić Ukrainę rodzinom amerykańskich dyplomatów. Zgodę na wyjazd dostała też część personelu ambasady w Kijowie. Jako powód podano ryzyko rosyjskiej agresji.

Ambasador Melnyk: Ukraina w szoku po słowach niemieckiego generała

Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk w rozmowie z dziennikiem „Welt” stwierdził, że „z zadowoleniem przyjmujemy fakt, że pan Schoenbach...

zobacz więcej

Departament Stanu poinformował, że rodziny amerykańskich dyplomatów muszą opuścić Ukrainę. Pracownicy obsługi, których obecność nie jest niezbędna do funkcjonowania ambasady, mogą wyjechać z Kijowa na koszt rządu Stanów Zjednoczonych.

Amerykański resort dyplomacji podkreślił, że decyzja ta nie oznacza ewakuacji i że placówka w Kijowie będzie funkcjonować normalnie. Nie podano informacji, ilu członków rodzin dyplomatów i pracowników ambasady wyjedzie z Kijowa.

Departament Stanu zaostrzył tymczasem obowiązujące już wcześniej ostrzeżenie dla obywateli amerykańskich przed wyjazdami na Ukrainę. „Nie podróżujcie na Ukrainę z powodu wzrostu zagrożenia rosyjską operacją militarną oraz COVID-19” – napisano w komunikacie.

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken ponownie ostrzegł Moskwę przed atakiem na Ukrainę. W wywiadzie dla CNN sekretarz stanu powiedział, że wkroczenie choć jednego rosyjskiego oddziału na Ukrainę spotka się z błyskawiczną i dotkliwą odpowiedzią USA i sojuszników.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej