RAPORT

Wojna na Ukrainie

Australia: Konto premiera Morrisona na chińskiej platformie społecznościowej przejęte

Premier Australii Scott Morrison (fot. Brendon Thorne/Getty Images)
Premier Australii Scott Morrison (fot. Brendon Thorne/Getty Images)

„The Daily Telegraph” poinformował w poniedziałek, że konto australijskiego premiera Scotta Morrisona na należącej do Chin platformie mediów społecznościowych WeChat zostało przejęte i zmieniono jego nazwę.

Czy Omikron przedłuży kryzys łańcuchów dostaw? Eksperci wyjaśniają

Kryzys światowych łańcuchów dostaw, który windował w ubiegłym roku ceny transportu, zakłócał produkcję fabryk, pogłębił niedobór czipów i wzmagał...

zobacz więcej

Jak informuje dziennik, 76 tys. obserwatorów WeChat Morrisona zostało powiadomionych na początku stycznia, że jego strona została zmieniona na „australijsko-chińskie nowe życie”. Ta zmiana została dokonana bez wiedzy rządu, alarmuje „The Daily Telegraph”. Biuro Morrisona odmówiło komentarza na ten temat.

Przewodniczący Wspólnej Komisji Parlamentarnej ds. Wywiadu i Bezpieczeństwa James Paterson oskarżył Komunistyczną Partię Chin o cenzurowanie premiera w wyborach, które mają się odbyć w maju.

Paterson, który jest członkiem konserwatywnej Partii Liberalnej Morrisona, wezwał do bojkotu platformy, której właścicielem jest chiński gigant technologiczny Tencent.

„To, co zrobił chiński rząd, zamykając australijskie konto, to zagraniczna ingerencja w australijską demokrację w roku wyborczym” – powiedział Paterson w Sydney Radio w 2GB. „Żaden polityk nie powinien być na WeChat i legitymizować cenzury” - dodał Paterson.

Jego zdaniem chodzi o to, że ponad milion Australijczyków z Chin, którzy korzystają z platformy, nie ma dostępu do wiadomości od premiera, ale wciąż widzi krytykę rządu ze strony lidera opozycji Anthony'ego Albanese'a.

Przejęcie sankcjonowane przez komunistyczny reżim


Deputowany Partii Liberalnej i były dyplomata Dave Sharma powiedział, że ingerencja została prawdopodobnie usankcjonowana przez chiński rząd. Sharma powiedział, że podczas gdy Morrison używał WeChat do łączenia się z australijską chińską diasporą, platforma była kontrolowana przez Komunistyczną Partię Chin.

„Najprawdopodobniej było to usankcjonowane przez państwo i pokazuje stosunek Pekinu do wolności słowa”, powiedział Sharma telewizji Sky News.

Morrison ma złe stosunki z Chinami, odkąd zastąpił Malcolma Turnbulla na stanowisku premiera w 2018 r. Chińczycy krytycznie odnoszą się do ogłoszonego we wrześniu nowego partnerstwa Australii z Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi, w ramach którego Australia otrzyma okręty podwodne o napędzie atomowym, pisze „The Daily Telegraph”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej