RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ambasador Melnyk: Ukraina w szoku po słowach niemieckiego generała

Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk (fot.  Müller-Stauffenberg/ullstein bild via Getty Images)
Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk (fot. Müller-Stauffenberg/ullstein bild via Getty Images)

Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk w rozmowie z dziennikiem „Welt” stwierdził, że „z zadowoleniem przyjmujemy fakt, że pan Schoenbach złożył rezygnację”, jednak wypowiedzi dowódcy niemieckiej marynarki wojennej na temat Krymu i Putina „wprawiły całą ukraińską opinię publiczną w głęboki szok”.

Ambasador Niemiec w Kijowie wezwany do MSZ. Chodzi o słowa dowódcy niemieckiej marynarki

MSZ Ukrainy poinformowało w sobotę o wezwaniu do resortu ambasador Niemiec w tym kraju Anki Feldhusen w związku z wypowiedzią dowódcy niemieckiej...

zobacz więcej

Wywołany przez szefa niemieckiej marynarki wojennej skandal „mocno podważa międzynarodową wiarygodność i rzetelność Niemiec – nie tylko z ukraińskiego punktu widzenia” – uważa Melnyk.

Ambasador powiedział dziennikowi „Welt”, że „dzięki tej protekcjonalnej postawie Ukraińcy bezwiednie przypomnieli sobie okropności hitlerowskiej okupacji, kiedy byli traktowani jak podludzie”.

„Niemiecka arogancja i megalomania”


Zdaniem ambasadora w wypowiedziach Schoenbacha słychać „niemiecką arogancję i megalomanię, z jaką jeden z najwyższych rangą szefów Bundeswehry marzy o świętym sojuszu ze zbrodniarzem wojennym Putinem i niemiecko-rosyjskiej nowoczesnej krucjacie przeciwko Chinom”. Podczas wizyty w Indiach szef niemieckiej marynarki wojennej Kay-Achim Schoenbach stwierdził, że Ukraina nie odzyska anektowanego przez Rosję Krymu. „Półwysep Krymski już przepadł, nigdy nie wróci, to fakt – powiedział.

Mówiąc o Putinie szef niemieckiej marynarki wojennej ocenił, że to, czego Putin naprawdę chce, to szacunek. „Mój Boże, obdarzenie kogoś szacunkiem mało kosztuje, a nawet nic... Można łatwo dać mu szacunek, którego żąda i zapewne na który również zasługuje” – stwierdził Schoenbach.

Wojskowy chciałby też widzieć Rosję jako partnera po stronie Niemiec w walce z Chinami. Jako „radykalny rzymsko-katolicki chrześcijanin preferuję jako partnera kraj chrześcijański” – mówił.


Po fali krytyki szef niemieckiej marynarki wojennej Kay-Achim Schoenbach w sobotę wieczorem złożył rezygnację. „Ta niemiecka kompromitacja nie ma precedensu” – stwierdza w komentarzu do sprawy dziennik „Welt”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej