RAPORT

Wojna na Ukrainie

Premier Bawarii po stronie Putina. Zapewnia, że „Rosja nie jest wrogiem”

Premier Bawarii i szef CSU Markus Soeder (fot. Florian Gaertner/Photothek via Getty Images)
Premier Bawarii i szef CSU Markus Soeder (fot. Florian Gaertner/Photothek via Getty Images)

Premier Bawarii i szef CSU Markus Soeder zapewniał w wywiadzie cytowanym przez portal dw.com, że „Rosja nie jest wrogiem Europy”. Ocenił też, że „coraz twardsze sankcje przeciwko Rosji nie są rozwiązaniem”.

Ambasador Niemiec w Kijowie wezwany do MSZ. Chodzi o słowa dowódcy niemieckiej marynarki

MSZ Ukrainy poinformowało w sobotę o wezwaniu do resortu ambasador Niemiec w tym kraju Anki Feldhusen w związku z wypowiedzią dowódcy niemieckiej...

zobacz więcej

„Nikt nie chce wojny w Europie. Terytorialna integralność Ukrainy i jej prawno-międzynarodowa niezależność muszą być przestrzegane. Jednak coraz to nowe groźby i coraz twardsze sankcje przeciwko Rosji też nie są rozwiązaniem” – powiedział Soeder w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” (FAS).

Według Soedera, jak relacjonuje dw.com, „od dłuższego czasu sankcje nie przynoszą rezultatów, a ponadto szkodzą Niemcom”, a „wykluczenie Rosji z systemu finansowego SWIFT i zamknięcie Nord Stream 2 czy wręcz całkowite zawieszenie dostaw gazu z Rosji uderzyłoby w Niemcy”.

Polityk ocenił też, że „rozszerzenie NATO na wschód o Ukrainę przez długi czas nie wejdzie na agendę”, a sojusznicze zobowiązania wojskowe nie dotyczą Ukrainy.

Dlaczego Niemcy nie chcą sprzedawać broni Ukrainie? „Żeby nie zabijać Rosjan”

Poprzedni rząd Niemiec w 2021 r. zatwierdził eksport broni o wartości 9,35 mld euro; to więcej niż kiedykolwiek – informuje telewizja ARD. W czasie...

zobacz więcej

„Partner, ale nie wróg”


„Rosja jest trudnym partnerem, ale nie jest wrogiem Europy” – podkreślił Soeder. Ocenił, że większość Niemców pragnie „stabilnych i przyjaznych” relacji z Rosją. „Jesteśmy mocno zakotwiczeni na Zachodzie, musimy jednak pozostać w dialogu z Moskwą, nawet jeśli jest to wyzwaniem” – dodał polityk bawarskiej CSU.

Przyznał, że „nikt inny nie korzysta tak bardzo na dostawach gazu z Rosji, jak Niemcy” i jest to „główny powód sceptycznego podejścia innych krajów do tych dostaw”.


„Jeśli niemiecki rząd zamknie gazociąg, to będzie musiał wskazać alternatywne źródła gazu. W przeciwnym razie w Niemczech może być „bardzo zimno i bardzo drogo” – powiedział.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej