RAPORT

Wojna na Ukrainie

Koniec pandemii w Europie? Jest prognoza WHO

Kluge: Wirus może wrócić, ale niekoniecznie jako pandemia (fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI)
Kluge: Wirus może wrócić, ale niekoniecznie jako pandemia (fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI)

Hans Kluge, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę, przyznał że prawdopodobnym jest zbliżanie się do końca pandemii koronawirusa na kontynencie. Jak szacuje Kluge do marca 2022 roku około 60 proc. Europejczyków może zakazić się wariantem Omikron po czym „sytuacja znacząco się uspokoi przed nawrotem choroby w okolicach końca roku”.

Omikron w Polsce. „Nawet do kilkunastu procent przypadków koronawirusa”

Do kilkunastu procent pacjentów z COVID-19 w Polsce mogło już zarazić się koronawirusem w wariancie Omikron – powiedział kardiolog, lipidolog,...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– Jest możliwe, że ten region zmierza w stronę pewnego rodzaju etapu końcowego wirusa – powiedział AFP dyrektor WHO organizacji na Starym Kontynencie Hans Kluge. Dodał, że  do marca zakażenie omikronem może przejść nawet 60 procent Europejczyków. Jego zdaniem, gdy opadnie szczyt tej fali, przez wiele miesięcy może utrzymywać się globalna odporność dzięki szczepieniom, przechorowaniu i w związku z bardziej sprzyjającą pogodą. 

– Potem, pod koniec roku, wirus może wrócić, ale niekoniecznie jako pandemia – mówił Hans Kluge. Dyrektor WHO w Europie zastrzegł jednak, że należy być nadal ostrożnym, bo wirus już nieraz nas zaskoczył.

15 procent przypadków w Europie to omikron      


 Obecnie wariant omikron charakteryzuje się dużą zakaźnością, ale też stosunkowo łagodnymi objawami, często nie wymagającymi hospitalizacji. Według danych z 18 stycznia, 15 procent aktualnie potwierdzanych przypadków koronawirusa w Europie to omikron. Specjaliści spodziewają się, że udział tego wariantu w zachorowaniach będzie się stopniowo zwiększał.

Zobacz także: Francja zatwierdza tabletki na COVID-19. Jest też polski wątek 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej