RAPORT

Wojna na Ukrainie

Holenderka „hajlowała” w Auschwitz-Birkenau. Została ukarana

Turystka wykonała w Auschwitz gest nawiązujący do faszystowskiego pozdrowienia (fot. Shutterstock)
Turystka wykonała w Auschwitz gest nawiązujący do faszystowskiego pozdrowienia (fot. Shutterstock)

29-letnia obywatelka Holandii „hajlowała” w niedzielę przy bramie byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Jeszcze tego samego dnia prokurator nałożył na nią karę grzywny. Turystka przyjęła karę. Wyjaśniała, że był to „głupi żart”.

Muzeum: Nie ma zgody na życzenie komukolwiek „Auschwitz”

Na życzenie komukolwiek „Auschwitz” – zwłaszcza w kraju tak dotkniętym niemiecką okupacją, terrorem i ludobójstwem – nie może być zgody –...

zobacz więcej

Jak poinformował Bartosz Izdebski z biura prasowego małopolskiej policji, w niedzielę straż Muzeum Auschwitz zatrzymała 29-letnią obywatelkę Holandii w trakcie „hajlowania” przy bramie byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Kobieta, wykonując gest nawiązujący do faszystowskiego pozdrowienia, miała pozować do zdjęcia. Fotografię wykonywał jej 30-letni mąż.

Przed godziną 13 o sprawie zostali poinformowani policjanci. Kobieta oraz jej mąż trafili do oświęcimskiej komendy. 30-latek został przesłuchany jako świadek.

O sprawie niezwłocznie została również powiadomiona Prokuratura Rejonowa w Oświęcimiu, która późnym popołudniem – na podstawie zebranych dowodów – nałożyła na kobietę karę grzywny. Turystka przyznała się do winy i przyjęła karę. – Tłumaczyła się, że to był głupi żart – wyjaśnił Izdebski.

Za publiczne propagowanie faszyzmu grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

To nie pierwszy przypadek „hajlowania” przy bramie do dawnego niemieckiego obozu zagłady. Wśród głośnych spraw jest m.in. z 2013 r. – wówczas przy bramie „Arbeit macht frei” nazistowski salut uwieczniło na zdjęciu dwóch studentów z Turcji. Sąd skazał ich później na pół roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata i grzywnę.

Brama główna zwana też Bramą Śmierci jest jednym z symboli całego obozu i dokonanej w nim Zagłady. Niemcy ukończyli jej budowę w połowie 1942 r. Część centralną stanowi wieża z bramą. Po powstaniu wiosną 1944 r. rampy kolejowej wewnątrz obozu Auschwitz II-Birkenau przez nią przejeżdżały transporty z deportowanymi do Auschwitz, głównie Żydami, ale również Polakami.


Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Do obozu deportowali też ok. 150 tys. Polaków, z których blisko połowa nie przeżyła. W Auschwitz ginęli też Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej