RAPORT

Wojna na Ukrainie

Film „Jesteś mechanizmem niszczącym”. Kulisy kampanii nienawiści wobec Pawła Adamowicza [WIDEO]

Był zimnokrwistym twardym politykiem, który posiadł jednak sztukę uwodzenia gdańszczan – tak w filmie „Jesteś mechanizmem niszczącym” opisuje Pawła Adamowicza dziennikarz „Gazety Gdańskiej” Marek Formela. Film Marcina Tulickiego odsłania szokujące kulisy kampanii nienawiści prowadzonej wobec Adamowicza. Ukazuje - wypowiedź po wypowiedzi - jak politycy PO i sprzyjające im media zwalczały prezydenta Gdańska, a po jego śmierci insynuowały, że to TVP doprowadziła do zabicia Pawła Adamowicza.

„Postanowiliśmy przedstawić, jaka jest prawda”. Wywiad z autorem filmu TVP o Pawle Adamowiczu

– Słowa krytyki wpisują się w narrację Platformy Obywatelskiej, która od razu, kilkanaście godzin po śmierci Pawła Adamowicza, zaczęła oskarżać...

zobacz więcej

Wieloletni prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zamordowany przez zamachowca w styczniu 2019 roku podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Premiera filmu „Jesteś mechanizmem niszczącym” zbiegła się w czasie z rocznicą jego śmierci.

Film Marcina Tulickiego poświęcony jest kontrowersjom wokół tego polityka, który rządził Gdańskiem od 26 października 1998 do 14 stycznia 2019. Lata jego władzy komentują dziennikarze śledzący od lat problemy miasta. Zwracają uwagę m.in. na kwestię rozliczeń majątkowych zabitego prezydenta miasta, odnoszą się także do ataków na niego ze strony polityków Platformy.

W filmie znajdujemy wypowiedzi m.in. Grzegorza Schetyny, Sławomira Neumanna, Jarosława Wałęsy, Lecha Wałęsy, Katarzyny Lubnauer, Pawła Rabieja, którzy ostro krytykowali Adamowicza za to, że zdecydował się wystartować w kolejnych wyborach samorządowych. Zacytowano także liczne artykuły w mediach sprzyjających opozycji, które uderzały w Adamowicza.

W wywiadzie dla Salonu24 Marcin Tulicki, autor filmu TVP o zmarłym prezydencie Gdańska, zwrócił uwagę, że Platforma Obywatelska „od razu, kilkanaście godzin po śmierci Pawła Adamowicza, zaczęła oskarżać Telewizję Polską o przyczynienie się do tej tragedii”.

– Trzy lata po tych dramatycznych, niewątpliwie tragicznych wydarzeniach, postanowiliśmy przedstawić, jaka jest prawda. I pokazaliśmy ją dokładnie, wypowiedź po wypowiedzi. Przypomnieliśmy, ile było pozytywnych, negatywnych artykułów, w jakich tytułach. To wszystko jest w tym filmie” – wyjaśnił.

„Mechanizm niszczący”


W filmie przypomniano słowa przeciwnika Adamowicza w wyborach na prezydenta miasta w 2018 roku – popieranego przez PO Jarosława Wałęsy. Syn byłego prezydenta powiedział, że ma nadzieję, iż „Paweł Adamowicz się opamięta i nie będzie kandydował” oraz że jest on „mechanizmem niszczącym”. Te słowa stały się tytułem filmu Tulickiego.


Kto w politycznej walce zdradził Pawła Adamowicza? Dla kogo był niewygodny? Komu najbardziej przeszkadzał? Zapraszamy do zapoznania się z filmem Marcina Tulickiego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej