RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kto jest kim w sprawie Brejzów? "Pomorska" wyjaśnia aferę inowrocławską

„Poświęcił miasto dla kariery syna” (fot. PAP/Jan Dzban/Mateusz Marek)
„Poświęcił miasto dla kariery syna” (fot. PAP/Jan Dzban/Mateusz Marek)

„W sprawie” panowie B. „kontra PiS (albo odwrotnie) można już całkowicie stracić orientację ze względu na wielość wątków. Pomagamy więc tym, którzy próbują uporządkować fakty” – tłumaczy „Gazeta Pomorska” w tekście opublikowanym na swoim portalu. Rozpoczyna od przypomnienia postaci głównych bohaterów.

„Nie wdawać się w dyskusję, klepać [komentarze]”. Instrukcje Brejzy dla „wydziału nienawiści”

W piątek portal tvp.info ujawnił nowe informacje ws. afery fakturowej w Inowrocławiu, przedstawiając schemat działania „wydziału nienawiści” jaki...

zobacz więcej

Ryszard B. (ur. 1958) – polityk i samorządowiec, były opozycjonista, poseł na Sejm III kadencji, od 2002 r. prezydent Inowrocławia. Ojciec Krzysztofa (ur. 1983) i brat Jarosława (ur. 1964-1982, zmarł tragicznie). Mąż kompozytor Aleksandry Brejzy.

Krzysztof Brejza (ur. 1983) – polityk, z wykształcenia prawnik, przez 3 kadencje poseł, obecnie senator. Mąż Doroty Brejzy, prawniczki, która występuje również w roli pełnomocnika męża”.

Po przypomnieniu, jak rozwijała się kariera polityczna obu panów w artykule pada stwierdzenie, że „ostra faza konfliktu z PiS zaczyna się kilka lat temu”.

„Zdaniem Krzysztofa Brejzy jest to zorganizowana akcja polityczna przy użyciu organów państwa i mediów, która ma na celu zdyskredytowanie jego i jego rodziny. Wszystko to w zemście za ujawnione przez posła (dziś senatora) fakty dotyczące partii rządzącej” – czytamy na portalu.

„Niezależnie od stanu faktycznego, to urząd kierowany przez Brejzę seniora dostarczył oponentom amunicję – ocenia pomorska.pl

W artykule przypomniano ujawnioną przez portal tvp.info sprawę „wydziału nienawiści”, który „miał istnieć w ratuszu przez dwa lata – do 2017 roku”.

Była współpracownica Brejzów opowiada, jak działał „wydział nienawiści”

Przez wiele lat była bliskim współpracownikiem rodziny politycznej Brejzów. Brała udział w ich kampaniach wyborczych, dbała o ich wizerunek,...

zobacz więcej

„Tę wersję przyjęła również gdańska prokuratura, która zarzuca Ryszardowi B., że od stycznia 2015 r. do października 2017 r. w czasie pracy w wydziale wykorzystywał pracowników »do podejmowania szeregu działań niezwiązanych z wykonywaniem zadań służbowych, lecz mających na celu budowanie w opinii publicznej pozytywnego wizerunku Ryszarda B. i jego syna oraz deprecjonowanie ich przeciwników politycznych na internetowych forach dyskusyjnych oraz portalach internetowych«. Ryszard B. uznał, że zarzuty są polityczną intrygą, której rzeczywistym adresatem jest jego syn” – czytamy w artykule.

Przypomniano wypowiedzi świadków dla TVP Info, z których wynikało, że panowie B. chcieli mieć wpływ na opinię publiczną, w celu „budowania” swojego „pozytywnego wizerunku”, po to, aby Krzysztof Brejza mógł „pokonać konkurencję, wybić się wewnątrz partii oraz musiał się pozbyć konkurencji na zewnątrz”. Chciał zostać ministrem sprawiedliwości.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Portal przypomina też aferę fakturową. Sprawę lewych faktur na 300 tys. zł, które miały wystawić rzeczniczka Ryszarda B. oraz szefowa wydziału komunikacji, zgłosił do prokuratury sam prezydent Inowrocławia. Ale „zdaniem Ireneusza Stachowiaka ( Solidarna Polska), byłego wiceprezydenta Inowrocławia, działanie prezydenta miało jedynie uprzedzić spodziewaną akcję CBA: »We wrześniu 2017 roku do ratusza weszło CBA. Już wiadomo było, że wykryte zostały nieprawidłowości z fakturami, wtedy prezydent Inowrocławia w przeciągu kilku godzin przeprowadził 'kontrolę' w pośpiechu i złożył wniosek do prokuratury na chwilę wcześniej, niż uczyniło to Centralne Biuro Antykorupcyjne«”.

Zdaniem pomorska.pl „trudno też nie odnieść wrażenia, że Krzysztof Brejza potrafi w tej rozgrywce niesamowicie sprawnie poruszać się przestrzeni medialnej, stąd okazał się trudnym przeciwnikiem”.

O co chodzi w aferze inowrocławskiej – fakturowej i „wydziału nienawiści”

Portal tvp.info w sierpniu 2019 roku ujawnił szczegóły funkcjonowania w inowrocławskim ratuszu „wydziału nienawiści”, który organizował syn...

zobacz więcej

„Jak ryba w wodzie porusza się we współczesnych komunikatorach. Przy pomocy żony-adwokata błyskawicznie reaguje na przekazy medialne, które uznaje za nieprawdziwe. Potrafi błyskotliwie rozmieszczać akcenty. Na przykład w sprawie faktur z inowrocławskiego urzędu – akcentuje związki z PiS oskarżonej kobiety, która była jednym z najbliższych współpracowników jego ojca. Wszystko to sprawia wrażenie, że w odbiorze tej wymiany ciosów fakty, przypuszczenia i interpretacje mieszają się jak w kalejdoskopie” – czytamy.

Przypomniano także sprawę rzekomej próby podpalenia kamienicy Brejzy oraz kontrolowania jego telefonu (w ramach tzw. afery Pegasusa).

- Wielokrotnie mówiłem, że ojciec poświęca miasto dla budowania kariery syna. Dziś Ryszard B. może właśnie swojemu synowi podziękować, za doprowadzenie go do miejsca, w którym obecnie się znajduje - mówi cytowany przez portal Ireneusz Stachowiak, który również znalazł się już na liście pozwanych przez Krzysztofa Brejzę. Ryszard B. usłyszał już zarzuty w związku z aferą fakturową.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej