RAPORT

Wojna na Ukrainie

Za kilka dni spadną ceny paliw. Daniel Obajtek: W Polsce już mamy najtańsze paliwo w Europie

Obajtek: W Polsce paliwo będzie jeszcze tańsze (fot. PAP/Albert Zawada)
Obajtek: W Polsce paliwo będzie jeszcze tańsze (fot. PAP/Albert Zawada)

Premier zapowiedział od 1 lutego obniżkę VAT z 23 do 8 proc. i my będziemy tę podwyżkę szybko implementować. W Polsce paliwo będzie jeszcze tańsze – powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek na antenie Polskiego Radia.

Ceny paliw spadną, ale wcześniej mogą jeszcze pójść w górę. Eksperci podają powód

Zanim ceny na stacjach benzynowych spadną w związku z obniżką VAT na paliwa od 1 lutego, pójdą jeszcze w górę – oceniają analitycy. Wskazują na...

zobacz więcej

– To bardzo ważne dla całej gospodarki, bo paliwo jest cenotwórcze – powiedział w radiowej Jedynce prezes Orlenu, zapowiadając, że obniżka VAT ma szybko znaleźć odzwierciedlenie w niższych cenach na stacjach benzynowych.

„Już teraz w Polsce mamy najtańsze paliwo w Europie”


Podkreślił, że „już teraz w Polsce mamy najtańsze paliwo w Europie”. Wspomniał też, że Niemcy przyjeżdżają, by zaopatrywać się na polskich stacjach.

Prezes Orlenu dodał, że jego spółka zakupiła 19 mln praw do emisji dwutlenku węgla po 23 euro. – W tej chwili są one warte po 80 euro. A my dzięki temu zakupowi możemy utrzymywać niskie ceny paliwa – poinformował.

Według Daniela Obajtka cena paliw w 80 proc. zależy od posunięć strony rządowej, a w 20 proc. od Orlenu. Zapewnił, że paliwowej spółce nie zależy na wysokich cenach. – Ja ma prowadzić firmę tak, by generowała zyski, ale je się nie zawsze wypracowuje marżą, można też szerokim wolumenem sprzedaży – powiedział.

Zobacz także: Ceny paliw jeszcze mogą zaskoczyć kierowców. Pozytywnie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej