RAPORT

Wojna na Ukrainie

Niemiecka koalicja rządząca za europejskim państwem federacyjnym. „Nikt w Europie tego nie chce”

W umowie koalicyjnej znajduje się kontrowersyjny zapis (fot. Florian Gaertner/Photothek via Getty Images)
W umowie koalicyjnej znajduje się kontrowersyjny zapis (fot. Florian Gaertner/Photothek via Getty Images)

Żaden inny rząd europejski nie idzie tak daleko w swoich wizjach, jak Niemcy w swojej umowie koalicyjnej – ocenia „Deutsche Welle”, krytykując ideę „federalnego państwa europejskiego”. „Właściwie nikt w Europie tego nie chce” – mówi w wywiadzie dla DW politolog Johannes Varwick z Uniwersytetu w Halle.

Niemcy sfederalizują UE? Zaskakująca opinia posła PO. „Trafi po tym na dywanik” [WIDEO]

– Wiele lat po II wojnie światowej w Niemcach jest coraz mniej przekonania, że Niemcom mniej wolno na arenie międzynarodowej, że nie mogą prowadzić...

zobacz więcej

W umowie koalicyjnej trzech partii rządzących – SPD, Zielonych i FDP – znalazły się zapisy mówiące o tym, że celem integracji europejskiej powinno być stworzenie federalnego europejskiego państwa związkowego, zorganizowanego zgodnie z zasadą subsydiarności i proporcjonalności.

Publicysta Christoph Hasselbach zauważa w DW, że „dziś rzadko słyszy się taką pełną afirmację dla europejskiej integracji”. Wskazuje, że eurosceptyczni są nie tylko Brytyjczycy, którzy dwa lata temu opuścili Unię.

Przypomina m.in., że Holendrzy i Francuzi, którzy kiedyś byli szczególnie proeuropejscy, odrzucili konstytucję europejską w referendach już w 2005 r. „To był sygnał, że większa integracja już nie odzwierciedla woli większości w ich krajach. Szereg rządów prawicowo-populistycznych lub koalicji z ich udziałem, na przykład na Węgrzech i w Polsce, również odrzuciło ten pomysł” – kontynuuje publicysta.

Ukraina prosi Niemcy o broń. Berlin odrzuca taką możliwość

Minister obrony RFN Christine Lambrecht po raz kolejny odrzuciła ewentualność dostaw broni z Niemiec na Ukrainę. W rządzie federalnym panuje...

zobacz więcej

Wskazuje, że nawet były przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział w 2016 r., że „nie jest właściwą odpowiedzią na nasze problemy forsowanie pełnych zachwytu i w istocie naiwnych euroentuzjastycznych wizji całkowitej integracji, niezależnie od tego, jak dobre intencje mają ich orędownicy”.

„Właściwie nikt w Europie tego nie chce”


Hasselbach zauważa, że w tym kontekście „zapis w umowie koalicyjnej na temat europejskiego państwa federalnego należy do odważnych”. „Właściwie nikt w Europie tego nie chce” – ocenia w wywiadzie dla DW politolog Johannes Varwick z Uniwersytetu w Halle.

DW przedstawia również stanowisko prawnika Daniela Roedera, założyciela inicjatywy obywatelskiej Puls Europy, która chce nadać nowy wymiar idei europejskiej poprzez zwykłych obywateli. Roeder powiedział DW, że jest zaskoczony zapisem na temat państwa federalnego w umowie koalicyjnej.

Podkreślił, że „nie chcemy zostawiać wszystkiego Chinom czy USA, potrzebujemy dalszej integracji europejskiej”, jednak państwo federalne to niekoniecznie jest to, do czego „koniecznie” należy dążyć.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej