RAPORT

Wojna na Ukrainie

Senat opracował własną ekspertyzę o Polskim Ładzie. Interesujące wnioski

11,5 mln gospodarstw domowych zyska na polskim ładzie, 1,5 mln nie odczuje zmiany (fot. Shutterstock)
11,5 mln gospodarstw domowych zyska na polskim ładzie, 1,5 mln nie odczuje zmiany (fot. Shutterstock)

11,5 mln gospodarstw domowych zyska na rozwiązaniach dotyczących podatku PIT wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu, a tylko 800 tys. straci – wynika z ekspertyzy Senatu. Korzyści odczuje m.in. ok. 95 proc. emerytów w tym 80 proc. – w wysokości więcej niż 250 zł miesięcznie.

Jak podano w ekspertyzie, 11,5 mln gospodarstw domowych odczuje korzyści, w wysokości łącznie 32,1 mld zł rocznie, a więc przeciętnie 232 zł miesięcznie. Kolejne półtora miliona „wyjdzie na zero”.

Jedynie w przypadku 800 tys. gospodarstw domowych można mówić o stracie finansowej, przy czym w przypadku większości z tej liczby – a chodzi o bardzo dobrze zarabiających – mowa jest o stracie do 250 zł miesięcznie. Zaledwie 300 tys. najbogatszych gospodarstw będzie miała dochód miesięczny niższy od dotychczasowego o więcej niż 250 zł.   W ekspertyzie wskazano, że „na rozwiązaniach zyska znaczący odsetek gospodarstw osób w wieku emerytalnym – 94,4% osób samodzielnie gospodarujących i 95,3% małżeństw w tym wieku. 20 Dla prawie 80% małżeństw w wieku powyżej 60/65 lat korzyści wyniosą więcej niż 250 zł miesięcznie”. Dodatkowa ulga dla rodzin 4+ sprawia, że duże rodziny odnotują znaczne zyski również w przypadku osiągania wysokich dochodów.

Marczuk: Polski Ład nie spowoduje osłabienia polskiego biznesu

Polski Ład nie spowoduje osłabienia polskiego biznesu – powiedział wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Wskazał, że osoby...

zobacz więcej

Jak wynika z szacunków ekspertów Senatu, „w wyniku rozwiązań proponowanych w ustawie, straty przekraczające 10 zł miesięcznie poniesie relatywnie niewielki odsetek rodzin. W przypadku rodzin osób w wieku emerytalnym (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), zarówno rozliczających się samodzielnie, jak i małżeństw, straty w wyniku reform dotkną zaledwie 2,0 – 2,4% rodzin, zaś dla kolejnych 3,6 – 2,3% reformy będą względnie neutralne (przynosząc zmianę dochodu w przedziale +/- 10 zł miesięcznie)”.

„Spośród osób w wieku 60/65+ rozliczających się samodzielnie, 23,0% odniesie korzyści w wyniku reform nieprzekraczające 100 zł miesięcznie, a dla ponad 71,2% korzyści mieścić się będą w zakresie 100 – 250 zł miesięcznie. Na szczególną uwagę zasługują natomiast korzyści małżeństw osób w wieku 60/65+, wśród których niemal 80% odniesie korzyści przekraczające 250 zł miesięcznie. Na korzyści na takim poziomie może liczyć z kolei 42,8% małżeństw w wieku produkcyjnym nieposiadających dzieci, 29,8% małżeństw z dziećmi oraz jedynie 3,5% samodzielnych rodziców. Znaczący odsetek tych ostatnich (38,8%) odczuje korzyści w przedziale między 100 a 250 zł miesięcznie. Ponadto, korzyści na tym poziomie odnotuje 32,3% małżeństw z dziećmi, 28,8% małżeństw nieposiadających dzieci i 25,8% osób samotnych. Dla znaczącej części osób w tej ostatniej grupie (46,2%) reformy będą neutralne (+/- 10 zł miesięcznie)” – czytamy w ekspertyzie.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Ogółem w budżetach gospodarstw domowych zostanie 16,5 mld zł więcej – podsumowują eksperci Fundacji Centrum Analiz Ekonomicznych w opracowaniu przygotowanym na zlecenie Senatu.

Senat jest zdominowany przez opozycję, której przedstawiciele twierdzili m.in., że Przez Polski Ład „wszyscy nagle zaczną ubożeć”. Zaś o jednym z programów Polskiego Ładu – Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym – portal wydawcy „Gazety Wyborczej” pisał w ten sposób.

Zmiany w podatku podatkowe to tylko jedno z wielu rozwiązań Polskiego Ładu. Osobne ulgi przeznaczono na wsparcie przedsiębiorstw – np. na innowacje. Zmiany dotyczą też m.in. budownictwa i ochrony zdrowia. One również mają przełożyć się na wzrost poziomu życia Polaków.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej