RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Postanowiliśmy przedstawić, jaka jest prawda”. Wywiad z autorem filmu TVP o Pawle Adamowiczu

Film „Jesteś mechanizmem niszczącym” dziś o godz. 17:45 w TVP Info i aplikacji mobilnej (fot. T.Zasinski/SOPA/LightRocket/Getty Images)
Film „Jesteś mechanizmem niszczącym” dziś o godz. 17:45 w TVP Info i aplikacji mobilnej (fot. T.Zasinski/SOPA/LightRocket/Getty Images)

– Słowa krytyki wpisują się w narrację Platformy Obywatelskiej, która od razu, kilkanaście godzin po śmierci Pawła Adamowicza, zaczęła oskarżać Telewizję Polską o przyczynienie się do tej tragedii. (...) Postanowiliśmy przedstawić, jaka jest prawda – mówi mówi Marcin Tulicki, autor filmu TVP o zmarłym Pawle Adamowiczu. Film zostanie wyemitowany ponownie w niedzielę na specjalne życzenie widzów o godz. 17:45 w TVP Info i aplikacji mobilnej.

Powtórka filmu „Jesteś mechanizmem niszczącym”. Kulisy kampanii nienawiści wobec Pawła Adamowicza

Minęły 3 lata od śmierci Pawła Adamowicza. Jak politycy PO i sprzyjające im media zwalczały prezydenta Gdańska? Szokujące kulisy kampanii...

zobacz więcej

Film „Jesteś mechanizmem niszczącym”, który w piątek miał premierę na antenach Telewizji Polskiej pokazuje kulisy kampanii nienawiści prowadzonej wobec Adamowicza.

Dlaczego teraz?


Premiera filmu „Jesteś mechanizmem niszczącym” zbiega się w czasie z rocznicą śmierci Pawła Adamowicza. – To nie znaczy, że my mamy sobie pozwolić na zakneblowanie ust, na taki styl myślenia, że nie zrobię filmu, bo jest jakaś autocenzura. Bo jeden z liderów PO wyrywa mikrofon dziennikarzowi Telewizji Polskiej mówiąc, że on nie może zadawać pytania w zupełnie innej sprawie i insynuuje, że „TVP zabiła Pawła Adamowicza”. No przecież to absurd! – mówi Marcin Tulicki w wywiadzie dla Salonu24.

Podkreśla, że Platforma Obywatelska już kilkanaście godzin po śmierci Adamowicza, zaczęła oskarżać Telewizję Polską o przyczynienie się do tej tragedii. „Trzy lata po tych dramatycznych, niewątpliwie tragicznych wydarzeniach, postanowiliśmy przedstawić, jaka jest prawda. I pokazaliśmy ją dokładnie, wypowiedź po wypowiedzi. Przypomnieliśmy, ile było pozytywnych, negatywnych artykułów, w jakich tytułów. To wszystko jest w tym filmie” – wskazał.

To był temat ważny dla Gdańska, Trójmiasta i całej Polski


Pytany o krytyczne materiały o prezydencie Gdańska, które pojawiały się na antenach TVP przypomniał, że „ o problemach z prawem Adamowicza mówiła cała Polska”. „I to nie my informowaliśmy o tym jako pierwsi. Tak – jak powiedziałem w debacie w Polfilmie – nie było tak, że istniał jakiś zespół dziennikarzy śledczych, skierowanych do ścigania Pawła Adamowicza, jeżdżenia za nim. Po prostu, media opisywały różne sprawy dotyczące prezydenta Gdańska. I kwestie mieszkań i aferę Amber Gold. My to relacjonowaliśmy, podobnie jak inne media. I materiały z różnych tytułów na ten temat pokazaliśmy w filmie. A, że informowaliśmy? Oczywiście, że tak! To był temat ważny dla Gdańska, Trójmiasta, ale i dla całej Polski, niezwykle ważny społecznie. Dlaczego mielibyśmy nie informować? To był wręcz nasz obowiązek” – wskazał Tulicki.

Tulicki zwraca uwagę na to, że dziennikarze muszą zadawać trudne pytania bo na tym polega wolność mediów. – Ile razy dziennikarze zadawali skandaliczne pytania Jarosławowi Kaczyńskiemu, czy innym politykom PiS? A dziś liderzy PO atakując nasz film, krzyczą „szczujnia”, „TV PiS”, a nie odnoszą się do meritum. Nie mówią, że podaliśmy nieprawdę. Nie, oni sugerują, że film jest zły, bo zrobiło go TVP i Tulicki. Dzień przed emisją pewien znany medioznawca zaatakował film. Powiedział, że jest zły. Problem w tym, że zrobił to przed premierą, nie mógł dokumentu oglądać. Zatem chodzi o to, że nam nie wolno zrobić filmu, bo nie. Ale my nie damy się zastraszyć! – powiedział dziennikarz TVP. Film „Jesteś mechanizmem niszczącym”, miał premierę w piątek na antenach Telewizji Polskiej. Na specjalne życzenie widzów zostanie wyemitowany ponownie w niedzielę o godz. 17.45 w TVP Info i aplikacji mobilnej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej