RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Nie żyje Barbara Krafftówna. Aktorka znana była m.in. z „Czterech pancernych i psa”

Nie żyje ceniona aktorka teatralna i filmowa Barbara Krafftówna. Była prawdziwą legendą polskiej sceny. Widzowie znają ją m.in. z roli Honoraty w „Czterech pancernych i psie” czy Felicji w filmie „Jak być kochaną”. Zmarła w nocy z soboty na niedzielę w Domu Artystów w Skolimowie – poinformował Związek Artystów Scen Polskich.

Zmarła aktorka Janina Traczykówna: „Niezapomniana Michasia z Nocy i dni”

Nie żyje aktorka Janina Traczykówna – poinformował portal Film Polski. Miała 91 lat.

zobacz więcej

Aktorka urodziła się w 1928 r. w Warszawie. Artystyczną karierę zaczynała od nauki tańca i pantomimy, w czasie wojny uczęszczając na konspiracyjne zajęcia Studia Dramatycznego Iwa Galla. W teatrze debiutowała w 1946 r. rolą Rybaczki” w „Homerze i orchidei” w Teatrze Wybrzeże. Rok później zdała egzamin aktorski.

Barbara Krafftówna – życie i kariera


W swojej karierze występowała na deskach teatrów w Łodzi, Wrocławiu i kilku stołecznych placówek. W kinie debiutowała w 1953 r., a najlepsze role filmowe wykreowała w produkcjach Wojciecha Jerzego Hasa: zagrała m.in. barmankę Zosię w „Złocie” (1961), postać Camilli de Tormez w „Rękopisie znalezionym w Saragossie” (1964) i Jadwigę w „Szyfrach” (1966). Serca widzów zdobyła rolę aktorki Felicji, którą stworzyła w filmie Hasa „Jak być kochaną” (1962).

Dla wielu Krafftówna to także energiczna i żywiołowa Honorata z kultowego serialu „Czterej pancerni i pies”. „Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy Barbarę Krafftównę, która pozostając do ostatnich chwil wśród swoich przyjaciół w Domu Artystów w Skolimowie, odeszła dziś w nocy...” – poinformował w niedzielę Związek Artystów Scen Polskich.


15 lat spędziła w USA


Poza filmem i teatrem Barbara Krafftówna miała jeszcze jedną pasję – kabaret. Z powodzeniem występowała u Jana Pietrzaka w kabarecie „Pod Egidą” oraz w „Kabarecie Starszych Panów”. Charakterystyczny głos pozwalał jej na różnorodną interpretację materiału muzycznego: od żartobliwego songu „W czasie deszczu dzieci się nudzą”, przez liryczne „Zakochałam się w czwartek przypadkiem”, po operetkowe „Przeklnę cię”.

W 1983 r. wyjechała do Los Angeles na zaproszenie Leonidasa Ossetyńskiego – aktora i reżysera mieszkającego na stałe w USA. Zagrała tam w „Matce” Witkacego. Za tę rolę – zagraną w języku angielskim – otrzymała nagrodę prestiżowego miesięcznika „The Drama Logue”. W Stanach Zjednoczonych mieszkała do 1998 r. Pod koniec lat 90-tych powróciła do Polski.

Przeszła zakażenie koronawirusem


Nie podano przyczyn śmierci aktorki.

Media informowały, że w listopadzie 2021 r. Krafftówna zaraziła się koronawirusem – to wówczas trafiła pod opiekę Domu Artystów w Skolimowie. „Super Express” donosił, że nie potrzebowała hospitalizacji. To także w Skolimowie spędziła swoje 93. urodziny, które obchodziła 5 grudnia.

Zobacz także: Śmierć słynnej aktorki. To kolejna rodzinna tragedia
teraz odtwarzane
Nie żyje Krystyna Kołodziejczyk. Grała w „Czterdziestolatku”, „Tulipanie”, „Zmiennikach”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej