RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nawet 20 stopni mrozu, a w innym miejscu „na plusie”. Synoptyk wyjaśnia, co nas czeka

Prognoza pogody ­– niedziela 23 stycznia 2022 (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Prognoza pogody ­– niedziela 23 stycznia 2022 (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

W najbliższych godzinach czekają nas ekstremalne różnice temperatur w Polsce – wynika z prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. – W niedzielę temperatura maksymalna w ciągu dnia może osiągnąć nawet 5 stopni na plusie. W nocy, w rejonach podgórskich Karpat, lokalnie termometry wskażą 20 stopni na minusie – mówi Anna Woźniak, synoptyk IMGW.

Biało i niebezpiecznie. Lawinowa „trójka” w Tatrach, alerty też w Bieszczadach

Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne – ostrzega Tatrzański Park Narodowy (TPN). Obowiązuje trzeci, znaczny...

zobacz więcej

Jak mówi Anna Woźniak z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w niedzielę od zachodu do Polski zacznie wkraczać strefa ciepłego frontu atmosferycznego. Wschodnia połowa kraju pozostaje pod wpływem arktycznych mas powietrza.

Pogodowa mapa Polski – niedziela 23.01.2022


– Na wschodzie będzie dużo przejaśnień, a wieczorem spodziewamy się nawet rozpogodzeń, choć miejscami możliwe są przelotne opady śniegu. W zachodniej połowie kraju zachmurzenie będzie całkowite z przejaśnieniami. Możliwe są słabe opady śniegu przechodzącego w śnieg z deszczem i deszcz. Także na zachodzie, do godzin południowych oraz wieczorem, prognozowane są opady marznące powodujące gołoledź oraz mgły i zamglenia ograniczające widzialność do 200 metrów – powiedziała synoptyk.

Z przedstawionych prognoz wynika, że temperatura maksymalna wyniesie od minus 4 stopni Celsjusza na wschodzie, minus 1 w centrum, do plus 5 stopni na krańcach zachodnich.

Źródło: IMGW-PIB
W nocy z niedzieli na poniedziałek na wschodzie Polski nadal będzie dużo rozpogodzeń, którym towarzyszyć będą wyraźne spadki temperatury.

Prawdziwy mróz w nocy z niedzieli na poniezdziałek


Na południowym wschodzie minimalna temperatura wyniesie minus 15 stopni Celsjusza, a w rejonach podgórskich Karpat termometry mogą wskazywać nawet minus 20 stopni. W centrum kraju temperatura spadnie do około minus 8 stopni. Najcieplej – plus dwa stopnie Celsjusza – prognozowane są na północnym zachodzie Polski.

Na zachodzie zachmurzenie będzie całkowite z opadami śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu. Możliwe są marznące opady powodujące gołoledź oraz mgły i zamglenia ograniczające widzialność do 200 metrów. Wiatr będzie słaby, zmienny, przechodzący w południowy.

Zobacz także: Eksperymentalna prognoza pogody do maja 2022. Uwagę zwracają marzec i kwiecień

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej