W najbliższych godzinach czekają nas ekstremalne różnice temperatur w Polsce – wynika z prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. – W niedzielę temperatura maksymalna w ciągu dnia może osiągnąć nawet 5 stopni na plusie. W nocy, w rejonach podgórskich Karpat, lokalnie termometry wskażą 20 stopni na minusie – mówi Anna Woźniak, synoptyk IMGW.
Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne – ostrzega Tatrzański Park Narodowy (TPN). Obowiązuje trzeci, znaczny...
zobacz więcej
Jak mówi Anna Woźniak z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w niedzielę od zachodu do Polski zacznie wkraczać strefa ciepłego frontu atmosferycznego. Wschodnia połowa kraju pozostaje pod wpływem arktycznych mas powietrza.
Pogodowa mapa Polski – niedziela 23.01.2022
– Na wschodzie będzie dużo przejaśnień, a wieczorem spodziewamy się nawet rozpogodzeń, choć miejscami możliwe są przelotne opady śniegu. W zachodniej połowie kraju zachmurzenie będzie całkowite z przejaśnieniami. Możliwe są słabe opady śniegu przechodzącego w śnieg z deszczem i deszcz. Także na zachodzie, do godzin południowych oraz wieczorem, prognozowane są opady marznące powodujące gołoledź oraz mgły i zamglenia ograniczające widzialność do 200 metrów – powiedziała synoptyk.
Z przedstawionych prognoz wynika, że
temperatura maksymalna wyniesie od minus 4 stopni Celsjusza na wschodzie, minus 1 w centrum, do plus 5 stopni na krańcach zachodnich.
Źródło: IMGW-PIB
W nocy z niedzieli na poniedziałek na wschodzie Polski nadal będzie dużo rozpogodzeń, którym towarzyszyć będą wyraźne spadki temperatury.
Prawdziwy mróz w nocy z niedzieli na poniezdziałek
Na południowym wschodzie minimalna temperatura wyniesie minus 15 stopni Celsjusza, a w rejonach podgórskich Karpat termometry mogą wskazywać nawet minus 20 stopni. W centrum kraju temperatura spadnie do około minus 8 stopni. Najcieplej – plus dwa stopnie Celsjusza – prognozowane są na północnym zachodzie Polski.
Na zachodzie zachmurzenie będzie całkowite z opadami śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu. Możliwe są marznące opady powodujące gołoledź oraz mgły i zamglenia ograniczające widzialność do 200 metrów. Wiatr będzie słaby, zmienny, przechodzący w południowy.
Zobacz także: Eksperymentalna prognoza pogody do maja 2022. Uwagę zwracają marzec i kwiecień
źródło:
IMGW, PAP, portal tvp.info
#pogoda
#prognoza długoterminowa
#mróz
#zima
#śnieg
#imgw
#temperatura