RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Podawana corocznie szczepionka przeciwko COVID-19 byłaby lepszym rozwiązaniem”

Prezes Pfizera zaznaczył, że łatwiej będzie przekonać ludzi do jednej szczepionki rocznie (fot. Marcos del Mazo/LightRocket via Getty Images)
Prezes Pfizera zaznaczył, że łatwiej będzie przekonać ludzi do jednej szczepionki rocznie (fot. Marcos del Mazo/LightRocket via Getty Images)

– Podawana corocznie szczepionka przeciwko COVID-19 byłaby lepszym rozwiązaniem, niż częściej podawana dawka przypominająca – powiedział w sobotę szef koncernu farmaceutycznego Pfizer Albert Bourla izraelskiej telewizji N12 News.

Piąta fala pandemii. „W przyszłym tygodniu możemy mieć ponad 50 tys. zakażeń”

Koronawirus w Polsce. W środę 19 stycznia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 30 586 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Ostatniej doby w...

zobacz więcej

– Jest to pożądany scenariusz – mam nadzieję, że uda nam się dojść do momentu, w którym będziemy mogli szczepić się regularnie, raz w roku – powiedział Bourla, odpowiadając na pytanie o skuteczność podawanych co kilka miesięcy dawek przypominających.

– W przypadku podawania preparatu raz w roku, łatwiej będzie do tego przekonać ludzi, łatwiej będzie to też zapamiętać. Z punktu widzenia zdrowia publicznego jest to naprawdę idealna sytuacja – dodał prezes Pfizera.

Zobacz także: Czy patenty na szczepionki zostaną uwolnione? Mamy stanowisko unijnych instytucji

Szczepionka firmy Pfizer/BioNTech okazała się skuteczną przeciwko ciężkiemu przebiegowi choroby w przypadku zakażenia wariantem Omikron, jej efektywność spadła jednak w zetknięciu ze zwiększoną zdolnością wariantu do przenoszenia. Wiele krajów zdecydowało się na rozszerzenie kampanii szczepień o dawki przypominające i skrócenie odstępu pomiędzy przyjmowaniem kolejnych zastrzyków preparatu.

90 proc. ochrony przed ryzykiem hospitalizacji


Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) poinformowały w piątek, że trzecia dawka szczepionek Moderny i Pfizera oferuje sięgająca 90 proc. ochronę przed ryzykiem hospitalizacji.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej