RAPORT

Pogarda

Onet już nie ociepla wizerunku Putina? Tekst-laurka został całkowicie zmieniony

Onet zmienił narrację ws. sportowych pasji Putina (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)
Onet zmienił narrację ws. sportowych pasji Putina (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Należący do RASP portal Onet całkowicie zmienił narrację ws. sportowych pasji prezydenta Rosji. W sobotę opublikowany został artykuł, będący swoistą laurką pod adresem Władimira Putina, którego przedstawiano w niemal pomnikowy sposób: „Jeździ konno, gra w hokeja i ma czarne pasy sztuk walki”. Po fali krytyki za ocieplanie wizerunku Putina, portal zredagował cały artykuł. Nowy tytuł brzmi: „Sport do ocieplania wizerunku. Jak to Władimir Putin robi z siebie sportowca na medal”.

„Kreml chce zainstalować w Kijowie marionetkę”. Londyn ostrzega, Waszyngton zaniepokojony

Rzadka sytuacja w świecie dyplomacji: brytyjskie MSZ rozesłało w sobotę wieczorem do mediów komunikat, w którym ostrzega, że Kreml chce...

zobacz więcej

W sobotnim artykule pt. „Władimir Putin jest wielkim pasjonatem sportu. Jeździ konno, gra w hokeja i ma czarne pasy sztuk walki” zaprezentowano sylwetkę rosyjskiego przywódcy w samych superlatywach: sportowiec, który osiągnął mistrzowski poziom, gra w hokeja, a dla córki wspiera budowę hali do „akrobatycznego rock and rolla”.

Od ocieplania do propagandy


Onet podkreślał, że Putin codziennie rano pływa, stroni od alkoholu i ćwiczy z ciężarami. Autor tekstu Maciej Frąckiewicz jednym zdaniem wspomniał tylko o rosyjsko-ukraińskim konflikcie, by podkreślić: nie tylko polityka zajmuje ważne miejsce w życiu Putina.

Szerzej kontrowersyjny artykuł opisywaliśmy tutaj.

Zobacz także: Internauci nie pozostawili na artykule suchej nitki

Poprawiona wersja Onetu


Po fali krytyki w niedzielę na stronie Onetu widnieje już nowa, „poprawiona” wersja tekstu Frąckiewicza. To, co rzuca się w oczy już z tytułu i nagłówka, to fakt, że zamiast ikonicznego przedstawienia sylwetki Putina postawiono na zmianę narracji – teraz to już nie Onet, a Władimir Putin „robi z siebie sportowca na medal”.

Padają nawet stwierdzenia takie jak „dyktator” – przez co ciężko uwierzyć, jak pierwotnie wyglądała „laurka” pod adresem Putina.

„Rosyjski aparat propagandy”


Onet idzie nawet krok dalej, by odrzucić od siebie oskarżenia o ocieplanie wizerunku Putina. W nowej wersji czytamy: „Rosyjski aparat propagandy doskonale wie, jak ocieplić wizerunek prezydenta. Putin oczywiście raz na jakiś czas musi pojawić się na lodowisku z kijem w ręku, przecież hokej jest rosyjskim sportem narodowym”. Tak zmieniał się artykuł Onetu:

Źródło: Onet (z lewej strony sobotni artykuł; z prawej – poprawiona wersja)To zresztą nie pierwszy „ukłon” mediów RASP w kierunku przywódcy Rosji. Należący do Onetu serwis Medonet w czasie pandemii pochylił się nad niezwykłą – zdaniem pracowników portalu – odpornością Władimira Putina, który nie zakaził się do tamtej pory koronawirusem mimo fali infekcji na Kremlu.

„Wydaje się, jakby choroby rzeczywiście omijały go szerokim łukiem. Jak to możliwe? Kluczem do sukcesu może być styl życia rosyjskiego prezydenta” – pisał Medonet we wrześniu 2021 r.

Źródło: Medonet

Zobacz także: „Kreml chce zainstalować w Kijowie marionetkę”. Londyn ostrzega, Waszyngton zaniepokojony

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej