RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Kreml chce zainstalować w Kijowie marionetkę”. Londyn ostrzega, Waszyngton zaniepokojony

Co planuje Władimir Putin? (fot. Sasha Mordovets/Getty Images)
Co planuje Władimir Putin? (fot. Sasha Mordovets/Getty Images)

Rzadka sytuacja w świecie dyplomacji: brytyjskie MSZ rozesłało w sobotę wieczorem do mediów komunikat, w którym ostrzega, że Kreml chce zainstalować w Kijowie marionetkowego lidera, zależnego od Moskwy. Brytyjczycy zdecydowali się uchylić rąbka tajemnicy i ujawnić część swoich danych wywiadowczych; wskazują nawet na to kim miałby być faworyt Kremla. Rosja zaprzecza, USA są „zaniepokojone”.

Onet z laurką dla Putina. „Jeździ konno, gra w hokeja i ma czarny pas karate”

W czasie, gdy Rosja wywiera coraz większą presję na Ukrainę, a Europa stoi w obliczu kolejnego konfliktu wywołanego imperialistycznymi zapędami...

zobacz więcej

Wskazywany przez brytyjską dyplomację faworyt Kremla to Jewhenij Murajew, ekonomista i były poseł.

Ludzie Kremla na Ukrainie


MSZ publikuje też listę czterech kolejnych nazwisk, ludzi, którzy – jak przekonuje Londyn – mają być w kontakcie z rosyjskim wywiadem. To między innymi Mykoła Azarow – niegdysiejszy premier i Serhij Arbuzow, były wicepremier i szef Narodowego Banku Ukrainy. „Te informacje rzucają nowe światło na skalę rosyjskich działań zmierzających do osłabienia Ukrainy” – czytamy w komunikacie brytyjskiej dyplomacji.

Oświadczenie nie zawiera szczegółów na temat źródeł tych informacji.

Jewhenij Murajew mówi dziennikowi „Daily Telegraph”, że te doniesienia to nonsens. „Jestem ukraińskim patriotą” – deklaruje. Ministerstwo spraw zagranicznych Rosji zaprzeczyło w nocy z soboty na niedzielę informacjom brytyjskiej dyplomacji, że rząd rosyjski chce zainstalować w Kijowie prorosyjskiego przywódcę, co dowodziłoby możliwości inwazji i okupacji Ukrainy – pisze agencja TASS.

„Niepokojący” spisek?


Z kolei Stany Zjednoczone uważają informacje brytyjskiego MSZ, za „głęboko niepokojące” – oświadczył w sobotę Biały Dom. „Jesteśmy po stronie naszych demokratycznie wybranych partnerów na Ukrainie” – podkreślił Waszyngton.

– Ten rodzaj spisku jest głęboko niepokojący. Naród ukraiński ma suwerenne prawo do decydowania o własnej przyszłości i jesteśmy po stronie naszych demokratycznie wybranych partnerów na Ukrainie – powiedziała rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu Emily Horne.

Zobacz także: „Biden dał Putinowi zielone światło do inwazji”. Ukraińcy zszokowani słowami prezydenta USA

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej