RAPORT

Wojna na Ukrainie

Sytuacja na drogach; mgła, śnieg i błoto pośniegowe

Jedno ze skrzyżowań po intensywnych opadach opadach śniegu w Przemyślu (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Jedno ze skrzyżowań po intensywnych opadach opadach śniegu w Przemyślu (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Wszystkie drogi krajowe są przejezdne. Na sieci dróg krajowych pracują 442 pojazdy do zimowego utrzymania – poinformowała w niedzielę rano Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad apelując zarazem do kierowców o ostrożną jazdę, bo utrudniają ja opady śniegu, mgły i błoto pośniegowe.

Jakie będą zimy przez następne kilkadziesiąt lat? Jest kilka wariantów

Czy kolejne zimy będą tak śnieżne i mroźne jak ta, która właśnie mija? W przyszłości będzie ona raczej wyjątkiem. Instytut Ochrony Środowiska –...

zobacz więcej

Według komunikatu GDDKiA błoto pośniegowe i w lokalna śliskość występują: na terenie województwa warmińsko-mazurskiego (na odcinku: dk 65 odc. Ełk – gr. Państwa, dk 63 odc. Pisz – gr. woj. podlaskiego, dk 58 odc. Olsztynek – Jedwabno, dk 58 odc. Ruciane Nida – gr. woj. podlaskiego); na Podlasiu (na odcinku dk 63 odc. Murawy - gr. woj. warmińsko - mazurskiego); na terenie województwa podkarpackiego (na odcinku: dk 84 odc. Lesko – gr. Państwa i dk 94 odc. Jarosław – Radymno). Na śliskie drogi muszą też uważać kierowcy poruszający się na terenie województwa opolskiego (na odcinku: dk 46 odc. Brzęczkowice – gr. państwa, dk 41 odc. Nysa – Prudnik, dk 40 odc. Prudnik – Głogówek, dk 38 w granicach województwa, dk 45 odc. Reńska Wieś – gr. woj. śląskiego) oraz małopolskiego (na odcinku: dk 7/S7 odc. Kraków – Chyżne, dk 47 odc. Rabka Zdrój – Zakopane, dk 49 odc. Nowy Targ – Jurgów, dk 75 odc. Łososina Dolna – Nowy Sącz, dk 28 odc. Nowy Sącz – Grybów).

Opady śniegu występują na terenie województw: śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, warmińsko – mazurskiego, podkarpackiego i mazowieckiego.

Prognoza pogody na dziś


Mgły ograniczająca widoczność występują na terenie województw: zachodniopomorskiego i lubuskiego.

GDDKiA apeluje do kierowców o ostrożną jazdę, szczególnie w wymienionych rejonach. Według GDDKiA w dzień we wschodniej połowie kraju zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami, wieczorem z rozpogodzeniami. Miejscami pojawią się opady śniegu. W Karpatach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm. W zachodniej połowie kraju zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami, opady śniegu i deszczu ze śniegiem, przechodzące w deszcz i mżawkę, do godzin południowych oraz wieczorem przejściowo marznące, powodujące gołoledź. W Sudetach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 6 cm do 8 cm. Na zachodzie także silne zamglenia i mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura maksymalna od -5 stopni na północnym wschodzie, około -1 stopnia w centrum, do 5 stopni Celsjusza na zachodzie. Wiatr słaby, zmienny z przewagą zachodniego, a w części wschodniej kraju słaby i umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków północnych. W Sudetach porywy wiatru do 70 km/h, w Karpatach do 60 km/h oraz zawieje i zamiecie śnieżne.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej