RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ambasador Niemiec w Kijowie wezwany do MSZ. Chodzi o słowa dowódcy niemieckiej marynarki

MSZ Ukrainy poinformowało w sobotę o wezwaniu do resortu ambasador Niemiec w tym kraju Anki Feldhusen w związku z wypowiedzią dowódcy niemieckiej marynarki wojennej, który stwierdził, że Ukraina nie odzyska anektowanego przez Rosję Krymu. Wiceadmirał Kay-Achim Schönbach w swoim wystąpieniu stwierdził, że „Władimir Putin chce szacunku”, na który – zdaniem admirała – rosyjski przywódca „zasługuje”.

Ukraina prosi Niemcy o broń. Berlin odrzuca taką możliwość

Minister obrony RFN Christine Lambrecht po raz kolejny odrzuciła ewentualność dostaw broni z Niemiec na Ukrainę. W rządzie federalnym panuje...

zobacz więcej

„Zwrócono uwagę na to, że kategorycznie nie do przyjęcia są wypowiedzi dowódcy marynarki wojennej Niemiec Kaya-Achima Schoenbacha, m.in. dotyczące tego, że Krym nigdy nie powróci do składu Ukrainy i że nasze państwo nie może odpowiadać kryteriom członkostwa w NATO” – przekazał ukraiński resort w komunikacie.

„Wyrażono także głębokie rozczarowanie stanowiskiem rządu Niemiec w sprawie nieprzekazania Ukrainie broni defensywnej” – dodano.

Zaznaczono, że „dziś jak nigdy ważna jest stanowczość i solidarność Ukrainy i partnerów, by powstrzymywać niszczące zamiary Rosji”.

Kijów ma nadzieję na dalsze, „bardziej aktywne” stanowisko Niemiec w ramach wsparcia Ukrainy, w tym w kwestii wzmocnienia zdolności obronnych Ukrainy w obliczu zagrożenia masowego rosyjskiego wtargnięcia.

Hiszpańskie okręty wojenne wzmocnią siły morskie NATO na Morzu Czarnym

W odpowiedzi na apel dowództwa NATO hiszpańskie ministerstwo obrony podjęło decyzję o wysłaniu trzech okrętów wojennych na Morze Czarne w związku...

zobacz więcej

„Putin zasługuje na szacunek”


Wiceadmirał Kay-Achim Schönbach podczas wizyty w Indiach wziął udział w sesji think tanku Institute for Defence Studies and Analyses (IDSA).

Pytany był m.in. o rozszerzenie NATO. Jego zdaniem nie ma przeciwwskazań „tak długo, jak suwerenny kraj decyduje się na przystąpienie do Sojuszu i spełnia wszystkie wymagania”. Stwierdził jednak, że „Ukraina nie może spełnić wymagań, ponieważ jest okupowana w regionie Donbasu przez rosyjską armię lub to, co nazywają milicjami”. Jak pisze agencja Reutera, wiceadmirał Kay-Achim Schoenbach powiedział na nagraniu, które obiegło niemieckie media, że prezydent Rosji Władimir Putin zasługuje na szacunek, a Ukraina nigdy nie odzyska Krymu.

CZYTAJ TAKŻE: „Putin zasługuje na szacunek. Potrzebujemy Rosji”. Szokujące słowa szefa niemieckiej marynarki

„To, czego on (Putin) chce naprawdę, to szacunek. Mój Boże, obdarzenie kogoś szacunkiem mało kosztuje, a nawet nic... Można łatwo dać mu szacunek, którego żąda i zapewne na który również zasługuje” – stwierdził.


Ocenił, że należy zająć się działaniami Rosji w stosunku do Ukrainy, ale dodał, że „Półwysep Krymski już przepadł, nigdy nie wróci, to fakt”.

„Krym nie istnieje i nigdy nie wróci”. – To jest fakt – podkreślił, nie dając Ukrainie nadziei na odzyskanie zaanektowanego w 2014 r. półwyspu.

Szef MSZ Ukrainy napisał w sobotę na Twitterze, że „niedawne oświadczenia Niemiec w sprawie niemożliwości przekazania Ukrainie broni defensywnej, w tym poprzez wydanie pozwolenia na to stronom trzecim, w sprawie braku perspektywy odzyskania Krymu, wahanie, jeśli chodzi o odłączenie Rosji od SWIFT nie odpowiadają poziomowi naszych stosunków i bieżącej sytuacji bezpieczeństwa”. „Niemieccy partnerzy mają zakończyć takimi słowami i działaniami podkopywać jedność i zachęcać Władimira Putina do nowej napaści na Ukrainę” – dodał.
teraz odtwarzane
„Putin zasługuje na szacunek. Potrzebujemy Rosji”. Szokujące słowa szefa niemieckiej marynarki

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej