RAPORT

Wojna na Ukrainie

Turyści utknęli w Tatrach. Z pomocą ruszył dron i 28 ratowników

Turyści utknęli w Tatrach. Są już bezpieczni (fot. FB/TOPR)
Turyści utknęli w Tatrach. Są już bezpieczni (fot. FB/TOPR)

Trójka turystów utknęła w piątek pod wieczór na Kopie Kondrackiej w Tatrach. Z uwagi na bardzo trudne warunki ratownicy TOPR nie mogli dotrzeć do poszkodowanych, ale za pomocą drona dostarczyli im koce termiczne i pakiety grzewcze. W sobotę o 16. zostali sprowadzeni na dół – poinformował ratownik dyżurny TOPR.

Dwie akcje ratunkowe w Tatrach

16 ratowników TOPR wyruszyło na pomoc 4 turystom, którzy utknęli w rejonie Suchych Czub Kondrackich. Nie ma z nimi kontaktu, bo są poza zasięgiem...

zobacz więcej

Trójka turystów utknęła w rejonie szczytu w piątek i o godzinie 17.21, nie mogąc kontynuować wyprawy, telefonicznie wezwali na pomoc ratowników TOPR. Według relacji TOPR turyści nie mieli odpowiedniego przygotowania do tak ekstremalnych warunków. Nie mieli też odpowiedniego ekwipunku.

Po godzinie 18 z zakopiańskiej centrali TOPR w kierunku Kopy Kondrackiej wyruszyło 14 ratowników, jednak z uwagi na trzeci stopień zagrożenia lawinowego oraz zamiecią śnieżną, nie udało im się dotrzeć do poszkodowanych.  

 Temperatura na szczytach w nocy spadała do minus 17 st. C.   


 Przy pomocy drona ratownikom udało się dostarczyć do turystów koce termiczne oraz pakiety grzewcze. Dzięki temu turyści mogli przetrwać noc w śnieżnej jamie, ponieważ temperatura na szczytach w nocy spadała do minus 17 st. C.

W sobotę o godzinie 5 rano na pomoc wyruszyły kolejne grupy ratowników, którym w godzinach południowych udało się dotrzeć do wzywających pomocy. Jak relacjonowali ratownicy, turyści byli w zaskakująco dobrej formie i zostali sprowadzeni do Doliny Kondratowej i dalej skuterami śnieżnymi oraz samochodami przetransportowani do Zakopanego. 

Przeczytaj też: Koszmarna wyprawa w Beskidy

W wyprawie uczestniczyło 28 ratowników. Akcja prowadzona w bardzo trudnych warunkach zakończyła się w sobotę o godzinie 16.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej