RAPORT

Pogarda

Prezes TK upamiętniła 101. rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska (fot. TT/TK; PAP/Jacek Turczyk)
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska (fot. TT/TK; PAP/Jacek Turczyk)

Najnowsze

Popularne

W 101. rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – poety i żołnierza Armii Krajowej – prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska złożyła w Warszawie kwiaty pod tablicą upamiętniającą miejsce jego urodzenia.

Prezes TK: Poszanowanie konstytucji przez wspólnotę międzynarodową to poszanowanie tożsamości państwa

Fundamentalną rolę konstytucji jako gwaranta istnienia państw narodowych podkreślali uczestnicy międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez...

zobacz więcej

Baczyński przyszedł na świat 22 stycznia 1921 roku w Warszawie jako syn nauczycielki Stefanii z Zieleńczyków oraz krytyka literackiego Stefana Baczyńskiego.

Od wczesnej młodości wyróżniał się talentem literackim i plastycznym. Był uczniem słynnego Liceum im. Stefana Batorego, uczęszczał do jednej klasy z Tadeuszem Zawadzkim ps. Zośka, Janem Bytnarem ps. Rudy i Maciejem Aleksym Dawidowskim ps. Alek.

W czasie wojny studiował polonistykę na tajnym Uniwersytecie Warszawskim. W czerwcu 1942 r. ożenił się ze studentką podziemnej polonistyki Barbarą Drapczyńską. Podczas okupacji ukończył podziemną Szkołę Podchorążych Rezerwy „Agricola”. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim.

W okresie okupacji ogłosił cztery tomiki poezji: „Zamknięty echem” (lato 1940), „Dwie miłości” (jesień 1940), „Wiersze wybrane” (maj 1942) i „Arkusz poetycki nr 1” (1944). Jego poezja wyrażała emocje i los pokolenia Kolumbów, którego stał się symbolem. Baczyński zginął w Pałacu Blanka 4 sierpnia 1944; trafił go niemiecki snajper strzelający z gmachu Teatru Wielkiego. 1 września 1944 r. zginęła jego żona - Barbara. Oboje pochowani są na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej